Здравното министерство предлага лекарствата на жълта или зелена бланка да се предписват само електронно от 1 юни. В момента това е задължително само за медикаментите по здравна каса. 

Дневно се издават по 68 хиляди електронни предписания. 

През март стартира и мобилно приложение, което да улесни лекарите при издаването им. Въпреки това, по-голямата част от предписаните онлайн лекарства са по здравна каса. 

При 30 милиона издадени рецепти, едва 35 хиляди са за медикаменти на свободна продажба. 

Дъщерята на Антоанета Витева е с епилепсия. Едно от лекарствата ѝ се отпуска по специален режим - със зелена рецепта.

“При хората с тежки епилепсии не може да се каже кое лекарство как действа, но работи”, каза тя. 

Майката казва, че медикаментите могат да са животоспасяващи затова приветства всяка идея за по-лесен достъп до тях.

“Сега рецептата, издадена в София, трябва да бъде изпълнена в София. Като станат електронни ще могат да се изпълняват в цялата страна. Понякога спешно се налага да се вземе такова лекарство”, добави Антоанета Витева.

Според здравното министерство сегашните текстове водят до затруднения. 

"Те са обвързани с обмена на хартиени документи, при който обмен пациентът е транспортното звено между изпълнителите на медицинска помощ и аптеките”, добавят от ведомството.

Лекарствата с наркотични вещества се използват при редица заболявания. 

“Това ще оптимизира и подобри контрола и ще улесни работата на лекарите, аптеките и пациентите. Но обръщам внимание, че рецептите са електронни, но пак изискват присъствие в нашия кабинет. Тоест те не са от разстояние”, каза личният лекар Тодор Тодоров. 

Издадените рецепти важат седем дни и са под специален отчет - трябва да се пазят с години. В момента се изпълняват само в населеното място, в което са издадени.

“Джипитата, които предписват тези рецепти, са доста заети. Записват часове, бавят се. А тези лекарства трябва на секундата да се отпуснат. Ние сме по принцип за електронизацията. По-малко грешки при предписването ще имаме”, каза магистър-фармацевтът Мая Попова. 

От здравното министерство заявиха за bTV, че анализират и възможностите употребата на хартиени рецепти и при антибиотиците да се ограничи. 

Тази идея ведомството вече отхвърли миналия септември, въпреки мнението на експерти, че стъпката е наложителна.