Електронен регистър на кръводарителите в цялата страна ще следи за злоупотреби и търговия с кръв. Към момента няма система, в която да се вписват какви количества кръв постъпват в лечебните заведения, от какви групи имат нужда болниците и здрави ли са кръводарителите
Всеки от петте центъра по трансфузионна хематология в страната поддържа собствена база данни.
Целта на електронната система е да отсее дарителите, които действително помагат безвъзмездно и могат да бъдат извикани при необходимост по всяко време на денонощието.
Андреев заяви, че така може да се отсеят хората, които по-често даряват кръв и се опитват да печелят от нещастието на болните и техните близки.
В сряда през кръвния център са преминали около 20 дарители и повечето от тях помагат на свои близки. Но всички знаят колко трудно е да намериш кръв в спешен случай.
Катя Ризова коментира, че е хубаво да се направи такъв регистър. „Майка ми е в Александровска болница и трябва да даря. Ако нямах възможност щях да търся роднини”, допълни тя.
На черно банка кръв се продава между 120 и 160 лева.
Освен, че ще прекрати порочната практика на търговия с кръв, електронния регистър ще дава информация кои кръвни групи са налични и на кои пациенти колко кръв е прелята. Той трябва да заработи през септември 2014-та и ще струва над 500 хиляди лева.
На Цветница- по традиция, до големите храмове ще бъдат разположени мобилни лаборатории за доброволно кръводаряване.