Над 40 градуса на слънце, поне 8 часова смяна и сянка по-изключение - спасителят Александър спазва свои правила, за да избегне прегряване.

„Задължително нося шапка и поемам голямо количество вода. Също един не толкова традиционен начин е употребата на сол, когато приемаме сол се увеличава и приема на вода“, каза Александър Петров, спасител на басейн.

„В момента, в който посетителите решат да влизат във водата, първото най-важно нещо е да се намокрят, да разтрият самото тяло, ръцете, главата, за да се климатизират, в противен случай рискуват крампи, пресичане на стомаха“, посочи той.

Опасност за здравето крие и рязката смяна на топло със студено. Проверяваме колко е разликата в градусите при работата на навън и на открито.

В един от големите търговски центрове термометърът отчита малко над 28 градуса. Навън температурата се повишава с почти 10 градуса.

Климатикът на ниски градуси и пиенето на студена вода също натоварват организъма.

„Основните неща, които можем да направим, за да се предпазим е приема на достатъчно течности, като под течности имаме предвид вода. Да не са газирани напитки, алкохол, те повишават дехидратацията. Дрехите по-широки материи, да не носим впити дрехи, защото увеличават температурата‘, каза д-р Копринка Петрова, реаниматор в Александровска болница.

В борбата в жегата се включиха и Столична община и Центъра за градска мобилност, които в обедните часове раздаваха вода. Извършват се и проверки дали климатиците в превозните средства работят.

„Въпреки всичко знаете, че поради технически причини в определени линии би могло да се случи да се пуснат по-стари транспортни средства, които не разполагат с такъв тип климатични системи“, посочи Владимир Лазаров, ръководител отдел „Маркетинг и продажби“ към ЦГМ.

Основният съвет на експертите - да се избягва излизане в най-горещите часове, особено за хората с хронични болести, възрастни и малки деца.