Натискът върху НЦИОМ и опитите за закриването на агенцията текат отдавна, но те зачестиха през последните няколко години, а през последната година спъват работата й. Това обяви пред БНР бившият директор на агенцията Лидия Йорданова.
Самата Йорданова днес пред националното радио повтори тезата си, че НЦИОМ (Национален център за изследване на общественото мнение) не може да бъде заместена от частните агенции, тъй като изследванията, които прави, ще са скъпи за тях (един от аргументите на председателя на парламента Михаил Миков за закриването е, че има достатъчно на брой частни агенции). Тя заяви, че вижда политически мотиви в намерението за закриване на социологическия център.
Според доц. д-р Петя Кабакчиева от Софийския университет, закриването на НЦИОМ ще има последствия и за политиците, и за гражданите. „Буди недоумение фактът, че точно в тази нелека, да не казвам кризисна ситуация, в която се намира България в момента, председателят на Народното събрание по същество декларира, че това Народно събрание и правителство нямат нужда от такъв демократичен инструмент, нямат нужда да се вслушат в общественото мнение – как това да не озадачи не само колегията – това, което говоря засяга не просто професионалните социолози, а всички граждани“, каза тя.
Колегата й проф. Георги Фотев окачестви решението на председателя на парламента да уволни Йорданова и да закрие НЦИОМ като „проява на реваншизъм“. Той вижда в него и заплаха за работата на медиите.
„Мотивите за закриването на центъра и създаването на нещо друго могат да бъдат отправени към малоумни хора. Центърът публикува данните от едно изследване – данни, които вероятно са безсилие управляващата клика и председателя на това Народно събрание и идва след това отмъщението (национално проучване на НЦИОМ през юли показа, че болшинството от хората в страната подкрепя протеста, а самата Йорданова заяви, че тезата, че антиправителствените настроения са само на жълтите павета в София, е невярна – бел.ред.). Начинът, по който процедират е толкова прозрачен, толкова отблъскващ, че не се нуждае от коментар. Но това е само една от стъпките по пътя, по който са тръгнали тези хора и това закриване и уволнение ще трябва да се разположи в картината на преследвания на журналисти, засега в частни медии за тяхната позиция. Няма да бъда изненадан и съм длъжен като интелектуалец да кажа, че ние ще наблюдаваме в други ден кои ще бъдат и по какъв начин ще бъдат ударени журналисти, които продължават да упражняват своя дълг към обществото си и в обществените медии като БНТ и БНР.
Това шумно уволнение на ръководителя на НЦИОМ е предвестник, това е заплаха, но те са си направили много зле сметки, защото хората, които искат да служат на свободата и на истината, не могат да бъдат смазани“, каза Фотев.
Според доц. д-р Светла Колева от СУ противопоставянето на частни и държавни звена за изследване на общественото мнение е неправомерно и опасно, защото лишава гражданите от различни източници за информация. „Защо НС иска да остави в полето на проучванията на общественото мнение само частните агенции и по този начин да ликвидира многообразието“, запита тя.
Снимка:
БГНЕС
Лидия Йорданова