Българската Конституция се показа като работещ основен закон в сложната политическа ситуация от последната година и трябва много внимателно да се подхожда към предложенията за промени в нея. Това подчертаха в студиото на bTV експертът по конституционно право Симона Велева и бившият говорител на ЦИК Александър Андреев.

„В никакъв случай не можем да говорим за конституционна криза. Трябва да правим разлика между конституционна криза и политическа криза – конституционната криза съществува, когато Конституцията не може да даде ясен отговор какво се случва – например ако 46 НС не беше насрочило парламентарни избори или ако третата партия не беше върнала мандата (…) От миналото лято насам сме в постоянен конституционен казус, нашата Конституция доказа, че е много адекватна, модерна и може да се справи с всяка ситуация“, подчерта Велева.

Тя предупреди, че когато се говори за промени в основния закон, „трябва да е много ясно какво и защо (…) да се промени изначално“: „Опасени са промени въз основа на определена личност – историята е показа, че такива промени винаги завършват с катастрофа“.

Андреев допълни, че партиите трябва първо да видят всички възможности за законови промени преди да говорят за по-мащабни действия като промяна в Конституцията.

В същото време той отбеляза, че Изборният кодекс е създаден за гласуване с хартиени бюлетини и там уредбата е много по-подробна, отколкото по отношение на машините: „Може би в един следващ парламент, ако има политическа воля, определени текстове в ИК трябва да се съобразят с новите реалности“.