От 1 октомври БНБ затяга критериите за банките при отпускането на жилищни кредити.
Сред новите условия са месечната вноска да е максимум 50% от дохода за периода, минимум 15% самоучастие, покриване от банката на до 85% от стойността на апартамента, максимален срок по договора за кредит – 30 години.
Според кредитния консултант Тихомир Тошев промените няма да доведат до покачване на лихвите по кредитите, които сега са между 2.4 и 2.8%. Той посочи, че сега е най-активният сезон и до края на годината ще бъдат изтеглени най-много ипотеки, като се очакват данни за поредна рекордна година. След Нова година очаква леко увеличение на лихвите, но не над 3%.
Той призова да няма паника сред хората, тъй като БНБ слага рамка, която иска банките да спазват, съответно и клиентите. Идеята, според него, е заради 20%-ния ръст на кредитирането от началото на годината да се избегнат бъдещи рискове и за банковата система, и за клиентите. Подчерта, че при един необслужван кредит губят и двете страни.
Тошев заяви, че повечето хора имат спестени пари, а България е с най-ниското проникване на ипотечно кредитиране в ЕС. Това, по думите му, се дължи на над 60 млрд. лева спестени от 2008 г. досега. Тогава е имало 22 млрд. лева в банките, сега има 85 млрд. лева.
Той уточни, че в новите правила не се упоменава, че за задължителните 15% самоучастие не може да се изтегли потребителски кредит. В такъв случай клиентът обаче трябва да плаща вноски по два кредита, като те трябва да са максимално 50% от месечния доход.