Снемат имунитета на като кандидат-депутат. За решението гласуваха 13 от членовете на ЦИК.
Джейхан Ибрямов е и действащ депутат в 50-ото Народно събрание. По информация на bTV и Народното събрание ще свали имунитета му в качество на народен представител.
Депутат, който е и кандидат, има не един, а два имунитета - и в двете си качества. Трябва да се прави разлика между задържане и сваляне на имунитет.
По принцип се иска разрешение за задържането на депутат, но - има изключение, ако е заварен на местопрестъплението и извършва тежко престъпление, за което се предвижда над 5 години лишаване от свобода.
За да се стигне до следваща стъпка - сваляне на имунитет, решение така или иначе трябва да има - и на ЦИК, и на парламента.
Въпросът е какво ще стане, ако решенията на двете институции са противоположни?
След промените в Kонституцията, депутатите, които пак са кандидати се сдобиват с два имунитета.
„В единия случай в качеството си на народен представител той има депутатски имунитет, а като кандидат има наказателна неприкосновеност“, посочи проф. Пламена Пенова.
„В Европа депутатите не се радват на нито един, у нас се радват на два имунитета“, коментира проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право.
Тези два имунитета се свалят или с решение на Народното събрание, или на председателя на парламента, ако то не заседава.
Или с решение на ЦИК в случая на кандидатите. Има един единствен случай, когато предварително разрешение за арест не се иска.
„Има едно изключение в конституцията, когато не се иска разрешение от парламента за задържането. Това е заварено тежко престъпление“, казва проф. Пламена Пенова.
Когато бъдат хванати на местопрестъплението и е започнато, но не е довършено престъплението, могат да бъдат задържани незабавно“, коментира проф. Пламен Киров.
Това обаче важи за задържането. За продължаването на наказателна процедура решение на двата органа - Парламент и ЦИК, е необходимо.
„Парламентът ще трябва да се произнесе по продължаване на задържането и възбуждане на наказателно преследване“, посочва проф. Пламена Пенева.
„Тъй или иначе председателите на НС и ЦИК трябва да се произнесат. Въпросът е, ако те се произнесат в различен смисъл“, казва проф. Пламена Пенева.
И становището на ЦИК. Получили са само уведомление от прокуратурата, че е задържан кандидат за народен представител при тежко престъпление. В такива случаи не се изисква предварително разрешенеи от ЦИК.
За това искане има време - до изтичане на 24 часа от задържането. След това ще се наложи решение на ЦИК. Практиката до момента е да се дава разрешение, казаха от комисията.
Народното събрание е свикало председателски съвет, на който също е изчетено уведомлението от прокуратурата. Как ще реагират двете институции ще се разбере още тази вечер.