Така е изглеждала местност Бабата край Слънчев бряг преди 2003-та. Няколко години от защитената територия вече няма и следа.
„Макар, че съгласно закона по това време тя е била публична държавна собственост, земеделска земя. Нямала е как да се приватизира, нямало е как да се застрои, защото действа забраната за всякакво строителство в тази природна забележителност. Всички забрани са преодоляни и там има хотели в момента”, заяви Тома Белев, бивш шеф на Природен парк „Витоша”.
Според природозащитниците има шанс останалите незастроени защитени територии да бъдат спасени. Едно от основните им искания, е да отпадне възможността да се узаконяват подробни устройствени планове, които са в противоречие със Закона за Черноморието
„Истаната е, че който си е извадил разрешително за строеж, то тази промяна няма да го касае. Това касае бъдещи разрешителни за строеж, които ще продължат да изникват, защото тези пупове продължават да действат, а ние все още нямаме приети общи устройствени планове”, заяви Любомир Костов.
Въпреки, че беше обявено представители на екоорганизациите не са били поканени като членове на междуведосмствената група към областния управител на Бургас, която трябваше да разгледа случаи на незаконно строителство. Скандалът с продажбата на 29 декара държавна земя пък въобще не е бил в дневния ред на тази комисия. Засега там има само временно спиране на строителните работи.
„Няма предприети стъпки за възстановяване на собствеността от страна на държавата върху тези дюни, които са продадени незаконосъобразно”, допълни Белев.
По-късно днес в центъра на София тръгна протестно шествие „Долу ръцете от природата” .