Европейската комисия съобщи, че е решила да предяви иск срещу България пред Съда на Европейския съюз заради българския Закон за социалните услуги, информира БТА. Той определя максимална продължителност от шест месеца за предоставяне на временни социални услуги, като консултантски услуги или услуги по застъпничество, общественополезен труд, терапия и рехабилитация, обучения за придобиване на умения и услуги за полагане на грижи.

Българският закон за социалните услуги е в нарушение на европейското законодателство, пояснява ЕК. Държавите от ЕС не могат да определят максимален срок за временните услуги. Концепцията за временно предоставяне на услуги се основава на няколко различни показателя, като продължителност, редовност, периодичност или непрекъснатост на услугите. Държавите не могат да изискват от икономическите оператори да установяват място на стопанска дейност на тяхна територия с цел услуги, се добавя в съобщението.

През юли 2019 г. ЕК изпрати първо официално уведомително писмо, последвано от мотивирано становище през юли 2020 година. България призна нарушението през 2020 г., но не е предприела действия, за да отговори на изискванията. Тъй като България остава в нарушение на правилата на ЕС, комисията е реши да отнесе въпроса до Съда на ЕС.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според европейското законодателство държавите от ЕС трябва да спазват правото на дружествата да предоставят услуги в европейска държава, различна от тази, в която са установени. Държавата от ЕС, където се предоставя услугата, трябва да осигури свободен достъп до и свободно упражняване на дейността по предоставяне на услугата на цялата си територия, се допълва в събощението.

Предвиденото в допълнителните разпоредби на Закона за социалните услуги изискване за ограничаване на срока за временно предоставяне на социални услуги съгласно българския Закон за социалните услуги до шест месеца в рамките на една календарна година ограничава свободното предоставяне на тези услуги. Така доставчиците, които желаят да предоставят социални услуги за повече от шест месеца в рамките на една календарна година, са принудени да се установят в България, а това е много сериозно ограничение, отчита ЕК.