Европейската комисия е решила да открие наказателни процедури срещу България, защото не е привела националните си разпоредби в съответствие с европейските правила за командироването на работници.

Заради същото нарушение на санкция подлежат още Белгия, Чехия, Дания, Германия, Естония, Ирландия, Гърция, Франция, Хърватия, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Унгария, Малта, Холандия, Австрия, Полша, Румъния, Словения, Словакия и Финландия.

Правилата засягат решаването на въпроси за борбата с измамите и заобикалянето на закона, достъпа до информация и административното сътрудничество между държавите от ЕС.

„Европейските правила определят административните изисквания и мерките за контрол, които държавите могат да наложат, за да наблюдават спазването на изискванията при командировките“, уточняват от ЕК, цитирани от БТА.

Страната ни разполага със срок от два месеца, за да предприеме необходимите мерки. В противен случай ЕК може да реши да продължи с наказателната процедура.

До сезиране на съда се стига изключително рядко, в 85% от случаите разногласията между Брюксел и държавите членки се решават преди етапа на съдебно производство.

В конкретния случай: повече от 4 години след изтичане на крайния срок, България продължава да не е свързала търговския си регистър към общата европейска система. А това пречи на получаването на информация за българските дружества и компании, смята ЕК.

Оттук нататък: България най-напред вероятно ще трябва да мобилизира финансови средства, за да се защитава пред съда.

Съществува вероятност и искът да бъде оттеглен, ако България предприеме необходимите действия. Средно Съдът на ЕС взима решение за това дали една страна е виновна или не за около 2 години.

ЕК ни уведомява още, че страната ни не е приложила европейските правила относно правото на достъп до адвокат. От Брюксел са изпратили мотивирано становище до България.

„Европейските правила определят основни изисквания за правото на заподозрян да има достъп до адвокат при наказателни производства и при производства за изпълнение на европейска заповед за задържане.
При задържане заподозрените имат правото да уведомят някого и да осъществят връзка с консулски представител в срока на лишаване от свобода“, се казва в становището на ЕК.

Комисията е установила пропуски и по отношение на правата на децата. ЕК дава срок за отговор от два месеца, в които страната ни трябва да предприеме необходимите мерки. В противен случай въпросът ще бъде отнесен до Съда на ЕС.

От Министерството на правосъдието съобщиха, че през юни служебният министър Янаки Стоилов е информирал Европейската комисия за натрупаното от 2017 година закъснение.

Предприети са спешни мерки, като новото ръководство на Агенцията по вписванията трябва да е готово с необходимия софтуер до края на тази година.