Възнагражденията, получени от служители на Министерството на здавеопазването по граждански договори в изпълнение на програмите за превенция на СПИН, са били съгласувани с донора на средствата - Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария.
Това обяви директорът на националната програма "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН" към Министерство на здравеопазването д-р Тонка Върлева пред държавното радио.
Тя е човекът, получил най-едър хонорар. Общо за 2010 и 2011 година възнагражденията й по сключените договори възлизат на 59 040 евро.
Освен това средства са получавали шофьори, директори на дирекции, служители на регионални здравни инспекции, както и пресаташето на министъра.
Преди два дни от Центъра за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ) изнесоха списък с хора, получили възнаграждения по граждански договори за участието им в програми за борба със СПИН, туберкулоза и малария. Сред получилите допълнително възнаграждение са и работещи на трудов договор в Министерството на здравеопазването.
Не е редно
Според опозиционния депутат от Синята коалиция това не е редно. “За мен не е редно да си и на трудов, и на граждански договор към една и съща институция, и по този начин да печелиш допълнително. За мен това е проблем и не бива да съществува“, заяви депутатът от СДС Ваньо Шарков пред БНР.
„И харченето на едни пари по граждански договори не съответства на болницата, която се занимава с борбата с туберкулозата. Това беше причината да сезираме премиера. Уважавам д-р Върлева, но и тя самата е служител на МЗ, защото тя е директор на донорски програми. Този проблем не съществува отскоро. Още в края на 2010 г. става ясно, че средствата от Глобалния фонд се харчат без съответните документи. На сайта, на който е цялата информация, ще се види, че там няма никаква финансова отчетност. Не става ясно въобще какво се случва и как се харчат парите, липсва прозрачност. Оценката за работата по тези програми се дава от Глобалния фонд”, аргументира се Шарков.
Огромна допълнителна работа
Д-р Тонка Върлева обясни, че изпълнението на програмите не е част от длъжностните характеристики на служителите. По думите й става дума за огромна допълнителна работа, която е била вършена в извънработно време, включително в събота и неделя.
Върлева каза, че над 2000 човека работят за изпълнението на тези програми, което включва и лечебни заведения, неправителствени и други организации.
Глобалният фонд се е съгласил определени служители от няколко дирекции на здравното министерство да работят по тези програми и да носят отговорност. Възнагражденията били съгласувани с донора и не са различни от тези, получавани в другите страни за същите дейности, обясни Върлева и повтори, че парите, които са получили 22-тата служители на министерството, представляват 1.68 на сто от общо предоставените през 2011 г. средства от Глобалния фонд.
Според нея манипулациите по темата, могат да се отразят на бъдещите суми по тези програми и подчерта, че средното изпълнение по трите програми е 78%, което е далеч по-добро в сравнение с темпа на усвояване на средствата от европейските фондове.