Висшият съдебен съвет обедини двете процедури за предсрочното освобождаване на главния прокурор в едно производство.

В първото си искане кадровиците настояват за отстраняването на Иван Гешев заради появата на израелски експерт на мястото на взрива на 1 май. А във второто - заради изрази, с които той накърнява престижа на съдебната власт и нарушава служебните си задължения. Те определят като непристойно поведението на Гешев на 15 май, когато той скъса оставката си и определи депутатите с израза „политически боклук“.

Гешев дойде на заседанието с адвокат и обясни, че използваният от него израз „политически боклук“ е израз на личното му мнение.

„Това, което се случва е опит за превземане на съдебната власт и тоталитарен преврат от хора, които са безпринципни и чието уважение към правото и законността са фрапантни. Най-вероятно се готвят за нещо, което твърдят и прилича на кървави чистки - индикация за тоталитарна репресия“, каза главният прокурор.

Членовете на съвета не споделиха неговото мнение.


„Това производство, каквото и да е то, е насочено срещу вас в качеството Ви на главен прокурор. Всякакви други твърдения, че това цели да попречи на прокуратурата да се бори срещу престъпността, дали имало чисти ръце, или други операции, са неотносими към този въпрос и целят единствено да разводнят този дебат“, каза Огнян Дамянов, член на ВСС.

Дебатите за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор могат да започнат още на заседанието в четвъртък. Срок за решение на висшия съдебен съвет няма.

„Този Висш съдебен съвет избра Иван Гешев за главен прокурор и Борислав Сарафов за негов заместник и този ВСС има възможност и да реши споровете, които се породиха между двамата. Споровете е доста ефимистичен израз“, коментира правосъдният министър Крум Зарков. 

От утре започва да действа механизмът за резследване на главния прокурор и необходимите гласове за освобождаването му вече са 13. Днес Иван Гешев внесе искане в Конституционния съд за обявяване на механизма за противоконституционен.

Спред него всички български граждани са равни и не може да има механизъм, по който да се разследва самостоятелно някой от тях. В писмото до съда Гешев пише: „създават се ограничения на базата на общественото му положение, а в Конституцията изрично е посочено, че не се допускат „никакви ограничения“ на правата на гражданите“.