Единна гражданска листа, финансиране на политическите сили с SMS-и и отпадане на ограниченията за участие на политически формации в изборите. Това са част от идеите, които представители на граждански организации лансираха по време на поредна дискусия с Комисията за взаимодействие с граждани в пленарната зала на НС. Разговорите там продължиха повече от 4 часа.
Пламен Зарков от обединение "Протест" сподели идеята си за финансиране на политическите формации чрез SMS-и. По този начин ще се осигури прозрачност не само за финансирането, но и за формирането на една партия, обясни той.
Борислав Цеков от Института за модерна политика представи пред участниците предимствата на пропорционалната система с преференции. Той очерта три основни цели на смяната на избирателната система - повече власт в ръцете на избирателите, отваряне на изборния процес към гражданските организации, гарантиране на равнопоставеност на участниците в изборите и намаляване на ролята на парите.
Той предлага преференцията да бъде задължителна, тоест избирателят да е задължен да гласува и преференциално. Така според него се намалява възможността да се монополизира системата от 2-3 големи партии и се насърчава конкуренцията. Цеков предложи да има и граждански листи.
Журналистът Валери Найденов защити мажоритарната избирателна система. Според него само така депутатът става наистина легитимен и всеки район може да си избере по един представител с истинско мнозинство. Найденов посочи, че в страните, където има мажоритарен вот, никога няма протести за оставката на парламент и правителство.
Според Александър Каракачанов от Зелената партия мажоритарните системи дават стабилно мнозинство в парламента, но не и стабилно управление. Хората искат промяна на лицата в този парламент, подмяна на политическия елит, заяви Каракачанов.
Според него е подходяща мажоритарна избирателна система с централна пропорционална листа. При 240 депутата страната ще бъде разделена на 120 избирателни района, в които се издигат партии и независими. Гласува се веднъж и влизат първите 120 души, останалите 120 места в парламента се запълват от останалите кандидати, които не са успели да влязат.
Друг участник в дебатите - Петя Цонева, представи граждански проект за избирателна система, която предвижда самите избиратели да решат дали да гласуват мажоритарно или партийно.
Дебатите по темата за изборни промени се председателстват от Мая Манолова. На тях като "ментор" между властта и гражданите традиционно присъства и омбудсманът Константин Пенчев.