Електронната здравна карта трябва да е достъпна за пациентите в края на годината. Това е амбицията на управляващите.
Така всеки лекуващ се българин, ще има електронно здравно досие, в което да се отразяват прегледите, терапии и изписваните лекарства по здравна каса.
Така ще се увеличи и гражданският контрол да няма злоупотреби в здравеопазването.
Като ветеран от войната на 100-годишния Трифон Христов му се полагат безплатни лекарства. Свикнал е да вижда как и лекарят, и аптекарят все нещо пишат.
„Най-напред казаха без книжки, пък после викат - по- хубаво носи ги. И аз ги нося. Не знам как се оправят, защото записват винаги каквото ми дават на един тефтер и след това, не знам с кого се оправят“, споделя мъжът.
Д-р Георги Янев е единственият личен лекар в село Минерални бани. Опитът му показва, че изцяло на електронно здравеопазване на село крие рискове.
„Ние не сме някаква държава, в която всичко върви по мед и масло. Ако стане нещо, ние не можем да работим. Примерно, ако угасне тока за 1 час, просто за нас е голям проблем“, казва лекарят.
Управляващите уверяват, че електронното здравеопазване ще запази и своята хартиена алтернатива заради по-възрастни пациенти. А системата ще бъде предпазена от хакерски атаки.
„Всеки, който влезе и отвори нашето здравно досие, системата запомня това негово действие и запазва следа. Вие ще можете да разберете независимо човек или лекар е влизал в системата“, обясни Антон Тонев, председател на здравната комисия в НС.
Всеки пациент ще има достъп до здравното си досие дори и през мобилния телефон.