От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари предлагат нови критерии за изследване на пациенти със съмнения за COVID-19. Идеите идват във връзка с направленията за PCR тестове, които те скоро трябва да започнат да издават.
От думите им става ясно, че изискването на здравните власти, за поне 5 налични симптома, е решено в различна епидемиологична ситуация.
Сега джипитата предлагат пациентите им да се тестват безплатно с антигенен тест при 2 от следните симптоми:
- Новопоявила се температура
- Новопоявила се кашлица, предимно суха
- Новопоявила се отпадналост
- Новопоявили се загуба на вкус и/или обоняние
- Новопоявило се затруднено дишане или недостиг на въздух
- Миалгия
- Главоболие
- Диария
- Гадене и повръщане
- Гърлобол
- Кислородно насищане <92% или <88% (ако пациентът е с ХОББ) при проведена пулсоксиметрия ако има такава възможност
Позитивният резултат означава карантиниране или хоспитализация – според тежестта на заболяването.
А PCR изследване да се назначава при отрицателен антигенен тест, но при грипоподобни симптоми, предлагат общопрактикуващите лекари.
„Считаме, че скъсено време за тестване и обхващане на възможно най-голям брой хора със симптоми ще доведе до по-бързо и обхватно диагностициране и карантиниране на инфектираните, което ще забави темпа на разпространение на инфекцията като по този начин ще намали прилива на пациенти и към болничните лечебни заведения. Освен това, получаването на резултат от тестването в рамките на половин час ще елиминира 24 до 48-часово забавяне на хоспитализация, ако се налага такава. Това са предимствата от ползването на „бързите“ антигенни тестове“, посочват от сдружението.
Те уточняват, че антигенните тестове трябва да се извършват максимум до 4-я ден от появата на симптомите.