Бившия директор на „Информационно обслужване" Иво Николов беше оправдан по две от трите си обвинения и осъден, но амнистиран, по третото – за безстопанственост. Затова той трябва да плати обезщетение от 23 500 лв., което адвокатът му заяви, че ще обжалва.

Съдът приема, че има един договор, във връзка с който има безстопанственост – неупражняване на достатъчно контрол при обществената поръчка, обясни адвокатът му Васил Василев. Самият Иво Николов каза, че съдът ясно е дефинирал, че това е неумишлена безстопанственост, което се амнистира. „Видимо ,според съда, не съм обърнал достатъчно внимание на това, което е направил бившия финансовият директор", обясни Николов и подчерта, че подписите на финансовия директор стоят навсякъде.

Делото срещу Иво Николов тръгна в началото на тази година в Софийски градски съд. Той е подсъдим заради това, че като директор на „Информационно обслужване" АД не е положил достатъчно грижи за ръководенето, управлението, стопанисването и запазване на повереното му имущество. Заради това е нанесъл щети на дружеството, ръководено от него.

Според държавното обвинение той е допуснал неговия подчинен Александър Беседин да получава повече от година заплата, без да е изпълнявал трудовите си задължения и е сключил неизгодни сделки за отдаване под наем на помещения на „Информационно обслужване". Сключил е и неизгоден договор за доставка на нова финансово-счетоводна система за нуждите на дружеството.

„Информационно обслужване" е дружеството, което е ангажирано с преброяването на резултатите от изборите и обработва базата данни на митниците и Националната агенция за приходите. Освен това дружеството администрира системата ГРАО, която съдържа личните данни на всички българи. Фирмата има клонове в цялата страна.

„Нашата теза по въпроса е, че по принцип за нарушения на обществени поръчки въобще не може да бъде съден никой, защото законът предвижда само административна наказателна отговорност", обясни защитникът на Иво Николов Васил Василев.

Той подчерта, че по този закон има текст, който казва, че когато поръчката е задължителна, но не е проведена, има административна санкция. „Прокуратурата и съдилищата не могат да налагат наказателна отговорност за това, за което законодателят е преценил, че трябва да бъде санкционирано по административен път”, посочи адвокатът.

Иво Николов вече е оправдан и по другото дело на първа инстанция от Софийския районен съд. Има обаче протест и сега предстои да се гледа на втора.

„Тия дела се протестират задължително, няма значение какво е правото и какви са фактите", каза още Василев. „Общо взето го правят по линия на ГЕРБ и на управлението им – да се види всички такива поръчкови дела докъде стигнаха и колко струват на държавата. Освен това да се види всичките услуги от страна на прокуратурата и на полицията и на съда някои, които участваха по тия дела как се повишават в кариерата. Защото това не е повишение заради грамотност или професионален морал, а повишение заради неграмотност и слугинаж", каза адвокатът.