На 19 юни се навършват две години от потопа в квартал "Аспарухово". Хората от квартала днес излизат на протест - недоволни, че досега общината не е направила нищо, за да се избегне повторение на трагедията. Каква е ситуацията днес и преди две години?
Пороят през 2014 година взе 13 човешки жертви, 4 от тях - деца. Водата помете всичко по пътя си по протежението на двете дерета в квартала.
Две години по-късно, въпреки усилията на доброволците и събраните пари, абсолютно нищо не е пипнато, оплака се един от потърпевшите от наводнението Николай. Той допълни, че чашата на търпението е преляла, затова излизат на протест с искане за конкретни дати, които да бъдат спазени.
Друг от пострадалите при потопа - чичо Андон, който загуби къщата си, сега живее в гаража. Там са спалнята, автомобилът и лодката му. Справя се с живота както може и се чуди къде са отишли парите от есемесите, които според него са щели да стигнат за построяването на къщи на всички пострадали.
Забравиха ни, никой не дойде да погледне как живея, казва той.
На нашите конкретни въпроси, които ще зададем на протеста, искаме да получим конкретни отговори от администрацията. Днес по-актуален е въпросът дали въобще ще започне строителството на деретата, коментира друг от потърпевшите Милена. До края на срока, който е даден, остават още 3 месеца и половина, а това е крайно недостатъчно време за охранителните канали на деретата. Въпросът е въобще може ли да бъде удължен срокът, за да не загубим тези пари от ЕС.
Улица „Моряшка” пострада тежко от пороя. Едно от двете дерета заля десетките къщи по пътя си. Там трябваше да е започнала реконструкция на отводнителния канал, но все още нищо не е направено.
Освен финансиране от правителството, Варна получи над 8 милиона лева и от Европейския фонд „Солидарност”. Именно с тях трябваше да бъде възстановена водопроводимостта на двата охранителни канала. Пари има - действия никакви.
Хората, живеещи по другото дере - на улица „Долна студена”, където загинаха 9 от жертвите, вече не вярват на обещания.
Илко Чакъров разказва, че от четириметровите води го е спасил синът му, който скочил от терасата. Семейството му е загубило цялата си покъщнина.
Малко по малко, хората възстановяват дома си, но страхът остава.
„В напрежение живеем, страхуваме като идва дъждът, прибираме се на горния път, там седим, докато мине дъждът”, споделя Илко.
Незаконното строителство и отпадъците в дерето бяха сред причините за бедствието. И днес каналът е пълен с отпадъци. От общината обясняват, че не са се забавили. Закъсненията били заради тромавите обществени поръчки. Един от участниците обжалвал избора пред Комисията за защита от конкуренцията.
„Отново същият участник е пуснал и жалба във ВАС, където очакваме в максимално скоро време произнасяне, за да може реално, незабавно да предприемем необходимите действия”, обясни Христо Иванов, зам.-кмет на Варна.
Единственото положително, което хората в „Аспарухово” помнят, е вълната от съпричастност и помощта на доброволците.
Преди два месеца от общината ни казаха, че проектите са одобрени, изпълнителите избрани, а работата трябваше да започне най-късно на 1 май. Строителството трябва да приключи през ноември - това е крайният срок, даден от Еврокомисията.
Преди три дни Окръжната прокуратура иззе от МВР разследването. Целта е срочно приключване на досъдебното производство.