Правителството ще си търси разликата между платената цена при т.нар. заменки и реалната пазарна стойност. До края на деня ще бъде сформирана комисия по казуса, обяви в земеделското министерство председателят на правната комисия Искра Фидосова. В нея ще участват юристи от Министерството на земеделието и храните, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, Министерството на финансите, както и представители на неправителствени организации.

Работната група ще определи механизма, по който ще бъде събрана разликата между пазарната и реалната цена и ще изготви законови промени, които да предотвратят подобни нарушения в бъдеще, каза още Фидосова.

Европейската комисия започна разследване на заменките на горските земи. „До крайното решение има седмици и искаме да сме готови за най-лошия вариант,” заяви земеделският министър Мирослав Найденов, който се срещна с представители на Коалиция „За да остане природа в България”, с които обсъди въпроса. „Поемаме политическия ангажимент да не обжалваме решението, ако то е негативно,” добави той.

По думите на Найденов във връзка с проверката на Брюксел има три хипотези – или България да бъде оправдана, или да се установи, че е нарушено законодателството, или да се вземе решение, че има нерегламентирана държавна помощ, в който случай България ще получи срок, в който да коригира тази помощ. Ако проверката на Европейската комисия установи, че заменките със земи на територията на страната представляват нерегламентирана държавна помощ, държавата и в частност Министерството на земеделието, няма да обжалват, а ще накажат с актове самите бенефициенти по сделките.

В момента Европейската комисия разглежда 147 договори, подписани до 2009 г. за заменки на държавни земи за частни интереси, при които може да става на въпрос за нерегламентирана държавна помощ. По думите на министър Найденов – най-вероятно решението на ЕК ще е негативно за страната ни, но това категорично не означава, че България е осъдена. Собствениците на заменените земи ще трябва или да платят разликата между пазарната и административната оценка, или да върнат съответните гори, отбеляза министърът.

Найденов очаква повечето от бенефициентите да върнат земите на държавата, „защото иначе биха им излезли много скъпо”. При 10% от земите обаче вече има променено предназначение, горите са изсечени и те няма как да бъдат върнати. В този случай собствениците ще трябват да платят разликите между пазарната и реалната цена, обясни земеделският министър. Мирослав Найденов призова опозицията също да поеме отговорност за заменките, станали при управлението на Тройната коалиция.

„На срещата очакваме да чуем от министър Мирослав Найденов по какъв начин ГЕРБ ще изпълни предизборните си тези и обещания, свързани с установяване на справедливостта – т.е. преустановяване на тази система от държавни помощи,” каза по-рано Тома Белев, председател на управителния съвет на природозащитната федерация „Зелени Балкани”, цитиран от „Фокус”. „Още през 2003 г. нашата организация предупреди, че заменките на гори, особено извършвани по непазарни цени на базата на административни наредби, са нарушение на конкуренцията. След членството в ЕС това вече се превърна в нарушение правилата на Евросъюза за държавните помощи,” каза още Белев. По думите в казуса със заменките става въпрос за загуби за държавата в размер на няколко милиарда лева, защото от две схеми за държавна помощ са се възползвали няколко хиляди души.