Продължава сривът на средствата, които българи, работещи в чужбина, изпращат у нас. Според експерти ще са нужни поне 4-5 години, за да се върнем на нивата от пред-кризисната 2019 г.

Последните данни на Българската народна банка сочат, че за първите осем месеца на тази година, парите от емигранти са под 111 милиона евро.

За същия период на мината година средствата са близо три пъти повече - 308 милиона евро. През 2019 г. парите от чужбина са почти 820 милиона евро, а за цялата година надхвърлиха 1 милиард евро.

Веса Златева и Стефка Кънчева са на социални пенсии по болест. И двете взимат 220 лева месечно. Децата и внуците и на двете живеят в чужбина. До тук обаче приликите между тях приключват.

„Тя ми пращаше внучката някой лев, ама сега спря. Внукът ми в Англия и той спря, защото и той няма“, споделя Стефка.

„Дъщеря ми е от четири години там, има си хубава работа, печели си и ми праща по 300-400 евро, за да може да изкараме с дядото“, казва Веса.

Според експерти, сривът при парите от емигранти ще се задържи поне до средата на десетилетието. Всичко ще зависи от темпът на възстановяване на западните икономики и колко българи ще останат да работят зад граница.

„Те в периода на икономически възход имаха много пари, от  които да изпращат и вкъщи, но сега гледат да спестяват и изпращат съответно по-малко тук и до голяма степен, възстановяването там ще е това, което ще изиграе тази роля“, обясни Антоан Николов от Институт за пазарна икономика.