Доживотният затвор е наказание абсолютно по своя характер и всяко абсолютно наказание предполага абсолютна вина, каквато няма всъщност. Това заяви председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев във връзка с предложението за отмяна на най-тежкото наказание в Наказателния кодекс.
Според Груев тази дискусия трябва да се води спокойно, професионално, защото е много тежка и е точно толкова тежка, колкото дискусията за смъртното наказание.
Шефът на върховните съдии почерта, че затворът до гроб не дава никакъв шанс никому. „По какъв начин примерно би могъл да бъде спрян един човек, осъден на това наказание да извърши и следващо, дори и в ограничените предели на мястото, където изтърпява наказанието лишаване от свобода? Всяко човешко същество би трябвало да има поне шанс”, посочи Лазар Груев.
На днешното заседание на Висшия съдебен съвет Груев настоя още гласуването за главен прокурор да се проведе чрез бюлетина, за да не бъде опорочен изборът. Системата има три копчета – „за”, „въздържал се” и „против”.
„Следователно тя позволява да се гласува само за един човек и веднага след гласуването се появява резултатът. Аз лично настоявам, за да не бъде опорочен изборът, гласуването да се проведе чрез бюлетина по едно-единствено условно съображение, наред с много други. От юридическа, а и от смислова гледна точка, избор, какъвто ще се проведе на 20-ти, означава еднократно волево действие на един човек”, заяви Груев. Според него при последователното гласуване кандидатите и самият избор се поставят в неравностойно положение.
Освен това при оспорване на вота той може да бъде проверен от Върховния административен съд, ако е извършен с бюлетини. „Възможно ли е най-напред Америка да гласува за президента Барак Обама, да изчака резултата, да го види и след това да пристъпи към гласуването на Мит Ромни”, попита председателят на ВКС.