„Газпром“ засега не е поискал от "Булгаргаз" плащанията за синьо гориво, доставяно в страната ни, да премине в рубли.

Това се казва в позиция до bTV от Министерството на енергетиката.

След като президентът на Русия Владимир Путин нареди плащанията за природен газ от "неприятелски страни" да се извършват само в руска валута, курсът на рублата се движи около 104 за долар.

В началото на войната рублата се срина още повече достигайки до 120 и на моменти до 150 за долар. Преди конфликта курсът беше на нива около 80 рубли.

В същото време страните от Европейския съюз са купили газ за почти 12 млрд. евро от 24 февруари насам, когато Путин започна войната в Украйна.

А вчера Централната банка на Русия пусна на валутния пазар 800 млрд. рубли или 7 милиарда и 700 милиона долара с уговорка за обратно изкупуване по-късно.

След заявката на Путин "Газпром" да започне работа за промяна на договорите за доставка на природен газ с клиентите си, министърът на енергетиката Александър Николов заяви, че не е застрашена доставката на синьо гориво у нас.

„Има финансов контрагент в България, който може да изпълни транзакциите и в рубли. Очакваме всякакви действия, граничещи със странното, но проверяваме сценариите. Не подлежат на риск плащанията по съществуващия договор“, обясни Николов.

Експерти не очакват "Газпром" да поиска от клиентите си промяна в договорите за доставка на синьо гориво и по-специално в честта с разплащанията.

„Ефектът би бил по-скоро отрицателен за руската икономика, защото ще имаме няколко прехвърляния на валути, а от това нещо ще загуби крайният потребител. Дефакто при "Газпром" с тези промени на курсове загубата ще бъде за отсрещната страна“, каза енергийният експерт Васко Начев.

Икономисти обаче видяха в действията на Кремъл начало на валутна война и отговор на Москва по отношение на санкциите, наложени върху резервите на Руската централна банка.

„Той се опитва да създаде феномена газорублата като цена на международните пазари. Спомняте си, че тя се срина при началото на санкциите, а Путин се опитва да вдигне нейната цена нагоре. Веднага щом той каза за своя ход, цената на рублата се вдигна със седем-осем процента“, обясни икономистът Стоян Панчев.

Темата с доставките на синьо гориво в Европейския съюз коментира чрез „Фейсбук“ и посланикът на Руската федерация у нас - Елеонора Митрофанова.

„Ние неведнъж сме казвали, че като доброволно отказват от руските нашите нефт и газ, европейските политици готвят за страните си енергийна катастрофа, след която ще споменават днешната ценова криза като празник. Един обикновен европеец още дълго ще усеща разрушителни последици от тази глупост“, заяви тя.

А премиерът Кирил Петков определи като символичен хода на Путин "неприятелските" страни да купуват  руски газ в рубли.