Казусът с такса „Дезинфекция" на границата с Турция продължава да се заплита. Договорът за стопанисването на т.нар. „златен гьол” на Капитан Андреево не е развален, а държавата може да бъде осъдена за над един милион лева неустойки.

В последния ден от работата на старото правителство, Агенцията по безопасност на храните сключва договор, с който упълномощава частната фирма „Пи еф си” ЕООД да събира такса „дезинфекция” на Капитан Андреево и Лесово. Ден след като попитахме директора на агенцията „Защо", той обяви, че прекратява договора.

„Защото това се размахва, че това е нещо нарушение, че е далавера и така нататък и аз всеки ден трябва да обяснявам, че нямам сестра,” заяви тогава д-р Йордан Войнов пред bTV.

При наличието на подписан документ обаче развалянето на договора не е толкова проста работа. „Има само опит за разваляне. Единственият начин да бъде прекратен договорът е, след като се уредят всички финансови отношения между страните,” категоричен е адвокатът на „Пи Еф Си" ЕООД Виктор Рашев.

В договора е записано, че фирмата ще събира таксите през следващите пет години, а при предсрочно погасяване, държавата плаща инвестициите в двоен размер, както и пропуснати ползи.

„Неустойките са, ако са направени инвестиции. Аз мисля, че няма никакви инвестиции, тъй като фирмата е влязла във владение преди няколко дни,” коментира обаче Йордан Войнов.

В рамките на тези няколко дни, обаче фирмата е пазарувала - до този момент за около половин милион лева. Това означава, че държавата трябва да плати над милион на фирмата, а по думите на адвоката – може и повече. „Сумата във всички случаи е стотици хиляди,” смята той.

Никъде в договора няма сума на инвестиции, нито таван за сумата събирана допълнително от фирмата. Единственото, което е записано в протокол към договора, е, че таксите няма да са по-различни от сегашните, но пак няма цифра.