На всеки три месеца финансовото министерство ще класира общините с най-добра и най-лоша финансова дисциплина. Добрите кметове ще получават бонуси, а лошите ще бъдат сочени с пръст - публично пред избирателя.

Министерството на финансите обяви, че е направило класацията по изключително подробна и прозрачна методология. Всяка община ще се оценява по няколко критерия, сред които как трупа и погасява дългове, как успява да се самоиздържа със собствените си приходи, колко активно усвоява европроекти и инвестира в общинска инфраструктура.

Симеон Дянков очаква отпор от опозицията, но смята, че числата в класацията ще оборят всяко едно съмнение, че кабинетът гони политически дивидент.

Кои са отличниците и кои длъжниците?

Общините с най-впечатляваща финансова дисциплина са Шабла, Бургас, Русе, Стара Загора и Благоевград. Най-зле се представят Кюстендил, Карлово, Кърджали, Видин и Пазарджик.

С класацията финансовото министерство иска от догодина да въведе нов модел на стимулиране, но и на дисциплиниране на общините. Кметовете, които нямат дългове и управляват най-добре общинските бюджети ще получават допълнителен бонус като процент от субсидията от държавния бюджет.

„Има няколко общини, които имат такива задължения, че реално те не могат да ги изплатят в рамките на един мандат. Аз поне не виждам такава възможност,” каза министър Дянков. По думите му те а в ситуация Гърция.

„Точно заради това въвеждаме тази методология за да е явно, че държавата няма да спасява нито една община, която не си върши добре работата, независимо от каква разцветка е тя.”

Правителството създало условия за усвояване на евро парите

Общините ще са задължени да инвестират бонуса в нова инфраструктура. Правителството твърди, че е създало достатъчно облекчения те да усвояват европроекти.

„Според нас единствено безхаберието и липсата на административен капацитет могат да попречат на една община да усвоява европейските фондове. Така че, темата за еврофондове и достъпа до финансиране е затворена за правителството отдавна,” коментира заместник-министъра на финансите Владислав Горанов.

Класацията доказва, че за да си добре с финансите не е задължително да си кмет на град, който се издържа от туризъм.

Прави впечатление, че както правителството, така и общините като цяло намаляват своите просрочени дългове към бизнеса и към други институции. Общините продължават да дължат повече пари, отколкото министерствата. Кметове имат просрочия по договори за 180 млн. лева, а правителството все още дължи 146 милиона лева.

С най-големи дългове от общините са Перник, Кърджали и Видин. Сред министерствата най-много вересии имат да чистят министерството на отбраната и на вътрешните работи.