До 15 септември пикът на COVID-19 може да е преминал, казват здравните власти. "Делта" вариантът на вируса засяга ниските възрастови групи. Въпреки това е малко вероятно учебната година да започне дистанционно.

До края на август в България ще има по хиляда нови случая с COVID на ден. Това прогнозира в предаването "Тази сутрин" по bTV директорът на Националния център по заразни и паразитни болести професор Ива Христова.

Причината според експертите е повишението на броя на новозаразените и устойчивостта на тенденцията през последните 10 дни. Професор Христова допълва, че това до голяма степен се дължи на разпространението на индийския вариант.

52 случая на „Делта“ варианта са установени чрез целогеномно секвениране при анализирани общо 54 клинични проби.

Единични са случаите на южноафрикански и все по-малко на „Алфа“ варианта

Според Ива Христова, ако през юни и в началото на юли около 63% от новите случаи са били на доминиращия тогава "Алфа" вариант, то в момента около 90% се дължат на новия индийски щам на вируса.

По думите ѝ ваксините предпазват срещу мутацията на COVID-19, макар и в по-малък процент, но вероятно ще се наложи поставянето на трета доза, макар все още да няма единно мнение на здравните експерти по този въпрос.

"Няма нужда да чакаме разрешение от Европейската агенция по лекарствата.  Решението е политическо, защото трябва да се застане с ресурса на държавата зад едно такова решение, но то трябва да бъде и експертно мотивирано".

Рано е да се каже каква точно да е евентуалната трета, бустерна доза ваксина срещу COVID-19, каза за БТА главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.

"В нашите договори с производителите на ваксините е вписано, че за 2022 г. и за 2023 г. искаме ваксините, които ще получим, да бъдат вече преработени и съобразени с новите варианти. Ще е много важно една такава бустерна доза да е с включени нови варианти, както е в случая с "Делта", но след него може да има и други", заяви той.

65-годишният Иван, вече е получил втора доза ваксина. Съгласен е и на трета, стига лекарят му да го посъветва за това.

„Аз се чувствах добре и ако каже, без да се замислям, ще си сложа. Войните - всичко е минавало, имало е инфекции, заболявания и са се борили хората до последно – така че трябва да се борим“, каза Иван Натев.

Пет пъти повече се имунизират сега в един от кабинетите в сравнение с май месец.

„Уверяваме ги, че дори след преболедуване е нужно да бъдат ваксинирани, обикновено се съгласяват, но има и скептично настроени“, съобщи заместник-управителят.