Търсят се възможности за намаляване на цената на тока, обяви председателят на постоянната парламентарна комисия за наблюдение на Енергийния регулатор Красимир Янков.

Това става ден след оставката на председателя на регулатора Анжела Тонева. Днес колегите и от комисията отрекоха подозренията, че тя си тръгва тъкмо заради натиск да намали цената на тока.

„Политическата заявка е да бъдат намерени всички резерви, така че цената да бъде поносима за български потребители и да бъдат изследвани всички възможности за резерви. По-скоро могат да бъдат намерени резерви в нощната енергия”, посочи Янков.

„В ценовия период до 1 юли 2014 не предвиждаме увеличаване на цените. Разбира се , търсим варианти и ще търсим възможност за предприемане възможно намаляване на цената”, посочи Еленко Божков, член на комисията.

Докато течеше процедурата по отнемане на лицензията на ЧЕЗ, издадохме 4 наказателни постановления и наложихме глоби на ЧЕЗ в размер на над 4 милиона лева, които са обжалвани в съда. Едно от постановленията е заради аварията в София от лятото на тази година, която остави част от София без ток, коментира още Еленко Божков..

По думите на Божков комисията е заварила лошо свършена работа по процедурата за отнемане на лиценза и се е стигнало до връщане на докладите.

„Лицензия може да се отнеме, когато може да се говори за нарушаване и опасност за сигурността на системата, но съгласно предоставените становища не можа да се установи опасност за сигурността на снабдяване на гражданите”, подчерта той. От ДКЕВР обясниха още, че дружеството се е възползвало от вратичка в закона по отношение на възможността за възлагане на дейности без обществена поръчка на свързвани дружества.

"Софийска вода" се е оказало едно от най-проверяваните от ДКЕВР дружества и обект на най-много жалби, коментира Божков.

По-евтино през нощта

Търсим възможност за предприемане на действия в посока възможно намаляване на цена – основно на нощна енергия, коментира Божков пред медиите. За сега обаче няма разчети какъв е възможният процент на намаление, а една такава процедура отнема време и е възможна евентуално през февруари-март. „Това е въпрос на процедура, която е тежка. Всичко се гледа на работна група, която подготвя доклад, представя го на комисията на закрито заседание, взима решение да го представи на открито заседание, където се гледа от заинтересованите страни.

Заинтересованите страни почват да си скубят косите – това са електроразпределителните дружества, защото не могат да оскубят нашите. След това те представят сериозните си възражения, които сме длъжни да разгледаме и опишем. Получават се около два месеца само заради процедурата, без да говорим за сметки и моделиране на процеса – това е сериозен математически модел”, обясни Еленко Божков.