Държавният енергиен регулатор ще ограничи още печалбите на електроразпределителните компании ЧЕЗ, „Енерго-про” и EVN. Това ще стане през лятото, когато ще бъде намалена така наречената норма на възвръщаемост на капитала.
Окончателното решение Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ще вземе в края на юни. По данни на регулатора за миналата година трите компании имат печалба в размер на 123 млн. лв.
Първите няколко години, след като бяха приватизирани през 2005 г., трите компании работеха с 16% норма на възвръщаемост на капитала. От 2008 г. тя бе намалена на 12%. Сега енергийният регулатор е решен в следващия регулаторен период от 1 юли да намали този процент на печалба значително.
Трите компании коментираха пред bTV, че големият им процент на възвръщаемост на капитала създава измамно усещане в хората, че трупат големи печалби.
Трите електроразпределителни компании се оплакват, че с едната си ръка държавата им е определила 12 на сто печалба, а с другата им отнема милиони левове от нея като не им признава всички разходи, които правят. И така се оказва, че накрая чистата им печалба е не 12 на сто, а между 3 и 5 процента.
И трите компании приветстват решението на служебния кабинет да се направи международен одит в енергетиката. Да се изкарат на светло не само техните парични потоци и печалби, ами и тези на държавната НЕК, електроенергийния системен оператор, АЕЦ Козлодуй и централите.
От Комисията за енергийно и водно регулиране предупредиха, че няма европейско правило и директива с тавани какви печалби да правят енергийните монополи. Затова до края на юни ще се въздържат да кажат как и с колко ще порежат печалбите. Регулаторът не може да прогнозира и с колко ще се понижи цената на тока от 1 юли. Търсят се всякакви резерви.
Големият въпрос е как държавата сега ще намали печалбата на построените с дългосрочни договори американски ТЕЦ-ове „Марица Изток 1” и „Марица Изток 3”. ТЕЦ 1 са си уговорили с правителството на Иван Костов 17% доходност до 2027 г. А тези договори без одобрението на американците няма как да бъдат предоговорени от държавата. Освен това при тези два ТЕЦ-а отива немалък процент от сметки за ток на всички домакинства.