Проверка на енергийния регулатор е установила нарушения в лицензията на ЧЕЗ – не са съставяни и връчвани констативни протоколи и има нарушения на общите условия. Това заяви Андон Роков от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) по време на изслушването в Парламентарната комисията за борба с корупция по високите етажи на властта.
Одитът е направен през 2010 година, компанията не е била санкционирана, заради процедурни нарушения на регулаторната комисия, които не са издържали пред съда
Той допълни, че енергийната комисия е отговорила на сигнал за ниско напрежение в с. Кулата, слагайки уред, който да следи дали подаваното напрежение отговаря на стандартите.
„Върви ревизия на общите ни условия. Ще заложим срокът за отчитане да е 30 дни. Сега няма задължение срокът да е 30 дни”, коментира Зорница Генова от ЧЕЗ.
В рамките на обсъждането главният оперативен директор на ЧЕЗ Петър Баран заяви, че въпросът по отношение на цените не трябва да е насочен към компнията. „Цените се определят от независим регулаторен орган”, заяви той. По думите му казусът с високите сметки за ток е по-широк, като големият проблем е количеството хора, които се отопляват по този начин. Баран допълни, че вторият аспект на проблема е икономическата ситуация. "Всяка една наша грешка ще бъде коригирана, т.е. хората ще бъдат компенсирани, включително и финансово", коментира той.
На изслушването за сметките за тока има представители на ЧЕЗ, ДКЕВР, КЗП и Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.
Приватизационният договор на ЧЕЗ може да бъде публикуван, ако отдружеството дадат съгласието си, заяви изпълнителният директор на приватизационната агенция Емил Караниколов. Баран обясни, че сега не може да даде съгласието си за това, тъй като не представлява цялото ръководство на ЧЕЗ. От АПСК добавиха, че всички условия по приватизацията на ЕРП-то са изпълнени и няма основания за разтрогване на договора.
По-рано днес стана ясно, че прокуратурата проверява ДКЕВР, Агенцията за държавна финансова инспекция ще ревизира енергодружествата, а Комисията за защита на потребителите се включва с ултиматум от 30 дни монополите да премахнат неравноправни клаузи от договорите си с абонатите.