Близо 100 са неохраняемите плажове по Черноморието това лято, показва актуализираният списък на Министерството на туризма. Но средствата за спасители, дори на най-посещаваните от тях, не са достатъчни, сигнализират от областните управи, които се грижат за ивиците без стопани.

Най-много са неохраняемите плажове в област Бургас - точно 50, почти колкото са във Варна и Добрич заедно. Не всички от ивиците са големи и много посещавани, но сред безстопанствените плажове това лято са и двата градски плажа на Царево, както и централният на Свети Влас.

Един от най-красивите плажове - Болата край Каварна - пък вече е директно под контрола на Министерството на туризма.

На плаж Василико в Царево срещаме Иван. Живее в каравана край брега и се грижи за ивицата и когато туристи няма. В края на миналото лято го назначили официално за спасител.  

„Лодката си е моя, бях си я оборудвал тук, охранявах го плажа и чак на 5 август мина към областната управа… Сега не знам какво е положението“, каза Иван Арнаудов – спасител.

„Плаж Царево Централен беше без наемател или концесионер и миналата години заради процесите, които се осъществяват по брегоукрепването, не е удачно да се дава под наем. И Царево Централен, и Василико имат доста посетители“, обясни Денис Диханов - зам.-кмет на Царево.

На еко плажовете, като Корал, почистването е ръчно. 

Плажът започва рано да се пълни с летовници, но обичайно спасители се осигуряват само в най-натоварените месеци - юли и август. 

От областната управа в Бургас изчисляват, че са нужни още средства, тъй като и посещаваните плажове, останали без стопани, са повече.   

„Плажовете са около 13, които ще обезпечим тази година. Сметката е груба към момента - около 400 000 лв. ще е за всичките тези плажове, но тепърва я уточняваме допълнително“, каза Владимир Крумов - областен управител на Бургас.
 
На север, в област Добрич, пари за охрана и спасители има за четири плажа.

„Като цяло ни се иска да бъде за два месеца, за най-натоварените през летния сезон - юли и август. Но ще направим анализ на база отпуснатите финансови средства дали ще успеем да покрием тези два месеца“, заяви Румен Русев - областен управител на Добрич.

Местните очакват Министерството на туризма да реши най-наболелите проблема на Болата, който е част от резерват.

„Колко автомобила, кога, къде могат да паркират. Нуждаем се от спасител, евентуално медицинско лице, което да обслужва въпросния плаж. Най-тежкият месец е август. Тогава става пълен хаос“, каза Георги Георгиев - кмет на с. Българево.

Спешно трябва да бъдат ремонтирани и брегоукрепителните съоръжения.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK