Заради зачестилите атаки по света, директори на училища и градини настояват за конкретни мерки за сигурност и ясни правила за реакция при тероризъм. Приетият анти-терористичен закон предвижда затваряне на учебните заведения при атентат.
На много места у нас, в учебните заведения са въведени мерки за сигурност. Например пропускателна система, която ограничава възможността да влезе външен човек без да има карта с чип. Има и видеонаблюдение - камерите следят какво се случва в двора, в коридорите и в класните стаи. Проблемът е, че на много места учители и директори се оплакват, че са неподготвени и не знаят как се реагира при терористична атака.
Засега в училищата и детските градини у нас има ясно разписани правила за реакция само при пожари, земетресения и наводнения. Директорите обаче очакват повече.
„Надявам се да бъдат по-конкретни нещата, които напишат вътре, така че ние да не се чудим какво да предприемаме в дадена ситуация, а да си имаме точен алгоритъм, който да спазваме”, посочва Ана Калчева, директор на 35 СОУ.
Във всяко учебно заведение има вътрешни правила, но те са правени от педагози, а не от експерти по антитерор.
„Необходимо е да стане. Трябва да бъдат много кратки, ясни и с конкретни стъпки какво се прави във всяка една ситуация”, коментира Диян Стаматов, който е зам.-министър на образованието.
Сега всяко телефонно обаждане за бомба в училище може да се превърне в сериозно изпитание, признават от министерството.
Лиляна Василева, което е директор на ОДЗ "Ран Босилек", заявява, че отдавна е трябвало да има мерки и ако тепърва трябва да се създават такива, то вече сме закъснели.
В детската градина са си направили план за действие срещу тероризъм сами. Два пъти годишно правят тренировки по евакуация.
Експерти по антитерор съветват - ако се озовете на място, където има терористична атака, не докосвайте нищо. Възможно е да има още взривни устройства. Огледайте хората - може на мястото да има още терористи. И най-важното- не бягайте заедно с другите, защото има риск да ви стъпчат в паниката.