Общият размер на дълга на „Топлофикация София“ към Българския енергиен холдинг и „Булгаргаз“ към края на ноември 2024 г. е 1 663 512 239, 59 лв.

Това съобщи на извънредно заседание на Столичния общински съвет (СОС) изпълнителният директор на дружеството Петър Петров.

В дневния ред на днешното заседание е включена една точна - искане за изслушване на ръководството на „Топлофикация София“ ЕАД заради зачестилите зачестилите аварии в редица квартали в хода на отоплителния сезон.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Петър Петров гарантира, че топлоподаването няма да спре през тази година.

„Парно ще има, топло ще има, независимо от авариите и ежедневните трудности, софиянци няма да останат на студено и тази Коледа“, заяви Петров.

Той информира, че за 2023 г. дружеството е отчело загуба от 88,4 млн. лв. в края на годината. Регулаторно непризнати разходи имаме в размер на 252,4 млн. лв., което включва лихвите към БЕХ, търговската отстъпка, която дружеството не получава като допълнителен приход вследствие на решение на СОС, други непризнати разходи от амортизация и ремонти, лихвите към „Булгаргаз“, финансовия ефект от непризнатите разходи по мрежата, информира Петров.

Той каза, че към „Булгаргаз“ и БЕХ на година се трупат главоломни лихви и подчерта че поради регулаторната рамка, в която работи, дружеството няма никаква възможност да излезе на печалба.

За тази година 207,3 млн. лв. разходи на дружеството няма да бъдат признати, съобщи директорът на дружеството. От тях 107,2 млн. лв. са лихвите към „Булгаргаз“ и 36,8 млн. лв. лихви към БЕХ. Говорим за почти 144 млн. лв. натрупани лихви, които дружеството по никакъв начин няма възможност да компенсира самостоятелно, посочи Петров.

Той каза още, че към „Булгаргаз“ „Топлофикация“ дължи 896 млн. лв., а към БЕХ - 767 млн. лв. Цялото задължение към „Булгаргаз“ е натрупано вследствие на фактурите за доставка от 2023 и 2024 г., а към БЕХ - вследствие на няколко цесии.

3,5% е лихвата върху основното задължение на дружеството. Когато се просрочи вноска, се плаща основният лихвен процент плюс десет пункта. Това значи, че по отношение на забавените плащания лихвите стават около 16%, обясни Петър Петров, цитиран от БТА. Това за всеки един кредитор е доста благоприятно, но за съжаление в края на годината се разпределят едни кухи дивиденти, допълни той.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK