Димитровден е днес! Православната църква почита паметта на свети великомъченик Димитър Солунски – Чудотворец. Имен ден празнуват Димитър, Димитрина, Драган, Димо, Димка, Митко, Митре и с0родни.
Повече от 157 хиляди души у нас днес имат празник, изчислява Националният статистически институт. Хиляди от тях носят името Димитър.
Вижте в репортажа кого ще почерпи днес един млад Димитър:
Бащата на свети Димитър е бил градоначалник на Солун, а след смъртта му римският император го назначава на същия пост. Възлага му да преследва християните, но свети Димитър изповядвал вярата си към Спасителя. Затова и бил мъченически убит.
Празник имат всички храмове, параклиси и манастири, чиито небесен покровител свети Димитър.
Според народните поверия от Димитровден започва зимата. Според тях свети Димитър носи зимата, а свети Георги - лятото. Според поверието от бялата брада на светеца се изсипват първите снежинки.
На Димитровден днес на връх Аида в Родопите ще бъде осветен нов параклис.
Най-често свети Димитър е изобразяван на кон, убиващ Лий – символ на неверника антихрист. Димитровден е изпълнен с много гадания за предстоящата зима и година. Ако месечината е пълна, пълен ще бъде и кошерът с мед и ще се роят пчелите.
Вечерта срещу празника овчарите хвърляли в кошарата една тояга. Ако на сутринта овцете са лежали на нея, се смятало, че зимата ще е дълга, тежка и студена.
Характерно е и обредното гадаене по първия гост, стъпил в дома - добър и заможен ли е гостът, такава ще е и годината.
По стар обичай на имен ден се ходи неканен и се носят бели цветя за именика, за да е блага зимата. Цветята се увиват с ален конец, за да са здрави имениците цяла година.
На 26 октомври на масата се слагат курбан от овче месо, яхния от петел, пита с ябълки, ракия, както и различни ястия от зеленчуци.
По традиция на този ден Велико Търново, освен Димитровден като Ден на строителя, почита и годишнината от въстанието на Асен и Петър.
На Димитровден празнуват и строителите. 82-годишният инженер Тодор Топалски казва, че ако може да върне времето назад, без колебание отново би станал строител: