Държавата смята да задължи фармацевтичните фирми да правят отстъпки при договарянето на цените със здравното каса. Законодателните промени, които трябва да улеснят достъпа до лекарства и да намалят цените им, обяви здравният министър Десислава Атанасова.
Промяна в наредба ще намали с 2 % надценките и на дистрибуторите на лекарства, и на аптеките.
"Вече е готова в цялост нормативната уредба, която се отнася до лекарствената политика, и всички идеи, които имах за регулацията са вече факт", похвали се Атанасова.
Промяната в Закона за здравно осигуряване вече е в парламента. НЗОК ще има възможност да договаря отстъпки за всички лекарства, които плаща напълно или частично. Досега институцията можеше да договаря отстъпки само за лекарства, които плащаше на 100%.
Отстъпката пък ще се разпредели пропорционално между касата и пациентите.
Промените обаче не дават решение какво ще се случва, ако дадена фирма откаже да направи отстъпка и дали при това положение ще има договор със здравната каса.
„Това са търговски взаимоотношения. Всеки преценява да ли да присъства на даден пазар, какви отстъпки да направи и т.н. Трудно е в нормативен акт да разпишем правила за търговски оборот. Министерството на здравеопазването не е страна, а НЗОК и производителите. Надявам се, че всички фирми ще подходят във взаимен интерес - нивата на отстъпки да бъдат добри и за Публичния фонд, а и те да си запазят пазарите”, коментира Атанасова.
Друга идея, залегнала в наредбата, е цената на генеричните продукти да бъде процентно съотношение от цената на оригинала – 65%.
Здравното министерство предвижда още да разшири кръга от държави – членки на ЕС, сред които ще се търси най-ниската цена на производител. Държавите, с които ще сравняваме цените си, вече няма да са 13, а 17. Новите са Италия, Финландия, Дания и Словения.
Включването на нови оригинални медикаменти в Позитивния списък ще става не на три, а на шест месеца.
Атанасова обаче се въздържа да посочи конкретно число с колко ще поевтинеят лекарствата.
"Надявам се, че в рамките на месец, когато цялата нормативна база е преведена в действие ще се усети на пазара", каза министърът. Със спестените пари ще се купят по-големи количества лекарства. Възможно е здравната каса да започне на плаща нови медикаменти, както и медицински изделия.
Председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев обаче коментира, че намаляването на надценката за дистрибуторите и търговците ще доведе до нищожно намаляване на цената за крайния потребител. Вълев изчисли, че лекарство на цена 20,70 лв. след промяната в надценката ще струва 20,34 лв.
С промени в Закона за лекарствените продукти се дава възможност да бъде създадена Държавна комисия по цени и реимбурсиране. Тя ще бъде постоянно действащ орган с администрация.
Наредбата е качена в сайта на Министерството на здравеопазването за публично обсъждане.
Проблемът с цените на лекарствата стана официална причина да си отиде последният здравен министър Стефан Константинов. Още при поемането на поста Десислава Атанасова се ангажира да търси начини за поевтиняването на медикаментите.