Десетки плажове по Черноморието и това лято остават без концесионери. Защо вместо да прибира пари държавата ще трябва да плаща за спасители и почистване?
От около 230 плажа у нас неохраняеми тази година остават близо една трета - 90.
Сред тях са обширни ивици като Дуранкулак, Крапец, Камчия, и на юг - Елените, Царево и Резово. Със статут на неохраняеми са така наречените плажове за природосъобразен туризъм - Карадере, Иракли и Корал.
Във Варна проблемът е най-сериозен, защото без стопанин остават три от най-посещаваните градските плажове.
От тази година без концесионер е плажът в Аспарухово - обичан от хиляди, заради широката и дълга ивица и липсата на много заведения. Дългогодишният концесионер се отказа, заради непосилните, според него, такси.
Без стопанин ще е и част от ивицата на Журналист - Кабакум. За останалите без концесионери плажове ще се грижат областните управи. Те трябва да осигурят спасителите и чистотата. Така вместо да събира пари, държавата ще дава.
Цените на плажовете се определят на основата на прогнозните разходи за водно спасяване, здравно обслужване и почистване.
На север за поредна година без спасители ще е една от най-красивите ивици - Камчия. Тя е разделена на 5 части, като само за едната държавата иска над половин милион лева.
А на юг, само в община Бургас, от Сарафово до Крайморие, има 10 безстопанствени плажове.
Според председателя на Асоциацията на собствениците в туризма Георги Николчев методиката за отдаване на плажовете трябва генерално да се смени, за да могат и неатрактивните плажове да бъдат отдавани на концесия.
Цената на плажовете зависи и от това дали има замърсявания, пясъкът фин ли е или с камъни и скали, има ли зона за паркиране.
Министерството на туризма иска нова методика - групиране на плажовете според тяхната специфика - къде са, колко са достъпни и посещаеми. Така вече водещият критерий за избор на концесионер няма да е цената, а допълнителните услуги, които плажуващите ще получават.