Орнитолози откриха пеликани по река Дунав, които не са отлетели на юг и са останали да зимуват у нас. Според експертите това е потвърждение за климатичните промени.
„Например къдроглавият пеликан, гордостта на Сребърна, преди около 25-30 години не оставаше да зимува в България, той отлиташе на юг до средиземноморските страни. От десетина години насам, първоначално стотина-двеста птици, а понастоящем и повече - няколкостотин птици, зимуват в Южна България, в незамръзващите водоеми”, казва д-р Петър Янков, председател на Българското дружество за защита на птиците.
Традиционното среднозимно преброяване на водолюбивите птици, което се провежда едновременно в цяла Европа, Близкия Изток и Северна Африка, приключи днес. В България над 50 екипа от експерти, еколози и доброволци участваха в преброяване на птиците във влажните зони, които са източник на храна, място за почивка или отглеждане на потомство.
Един от важните маршрути беше долната част на българския участък на река Дунав, където се намира резерватът Сребърна. През последните години се наблюдават тенденции в поведението на птиците, които могат да се обяснят с глобалните промени на климата.
„За щастие промените като цяло са положителни от гледна точка на опазване на птиците и природата. Виждаме по медиите и в обществото все повече нараства будната съвест за опазване на природата и много по-често на обикновените хора им прави впечатление, когато се правят и се извършват нарушения срещу природата. Това е един положителен елемент”, смята д-р Николай Петков, еколог.