41 граждански организации подписаха писмо до служебния премиер Димитър Главчев, в което призовават Министерския съвет за спешни действия по приемането на проекта за Координационен механизъм и питат къде са обещаните финансови средства в размер на 450 хиляди лева, определени за борба с домашното насилие през 2024 г.

За периода 2024 - 2026 г. са отделени общо над 6,2 млн. лв. за мерки срещу домашното насилие. Това прие Националния съвет за превенция и защита от домашното насилие (НСПЗДН) през май месец и чака повече от половин година да бъде разгледан и приет от Министерски съвет.

Това се случва на фона на „16 дни активизъм“ - световно движение, което стартира на 25-и ноември, Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени и период, който обединява активисти и граждански организации в борбата с насилието над жени.

Само за последните два дни в Перник са подадени три сигнала за пребити жени в условия на домашно насилие. Трима мъже са привлечени като обвиняеми и задържани за срок до 72 часа с прокурорско постановление.

Координационният механизъм за защита от домашно насилие е система от правила и процедури, които осигуряват взаимодействие между институциите, местните власти, неправителствения сектор и социалните услуги.

Целта му е да се гарантира бърза и ефективна помощ за пострадалите от домашно насилие чрез координирани действия при всеки конкретен случай.

Това включва спешна подкрепа, зачитане на правата на пострадалите, своевременно предприемане на мерки и спазване на етични стандарти.

Координационният механизъм чака повече от половин година да бъде разгледан и приет от Министерски съвет. До момента няма признаци на влизането на такава точка в дневния ред на заседанията на МС, а без това Законът за защита от домашно насилие не може да бъде прилаган.

В допълнение от организациите припомнят, че все още липсва информация защо няма никакви отпуснати средства за неправителствения сектор от обявените за 2024 г. 450 000 лева съгласно приетата с решение на Министерски съвет от 27.09.2024 г. Национална програма за превенция и защита от домашното насилие за 2024 – 2026 г.

„Това допълнително уронва общественото доверие и вярата в сериозността на държавната намеса, в частност наличието на действителен стремеж към ефективност, вследствие на осъществената законодателната реформа“, допълват в писмото си организациите.  

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK