Четиригодишните деца ще ходят задължително на предучилищна подготовка, решиха депутатите, приемайки на второ четене промените в Закона за училищното и предучилищно образование. Промяната влиза в сила от 2016-а и ще е задължително от учебната година, която е с начало в тази на навършване на 4-годишна възраст на детето.

Съпътствани от протести на родители и отпора на опозицията, три дни дискусии бяха необходими на народните представители да стигнат до гласуване след неколкократно отлагане. В крайна сметка текстът беше приет с гласовете на ГЕРБ, "Атака" и четирима независими депутати. "Против" бяха от Коалиция за България, ДПС и Синята коалиция.

По време на обсъжданието зам.-председателят на ДПС Лютви Местан заяви, че родителите трябва да могат да избират дали да се възползват от възможността да включат децата си от 4-годишна възраст във формата на предучилищно образование. Иван Костов, съпредседател на Синята коалиция, допълни, че на тази възраст децата трябва да се „научат да обичат, да се учат на ценности, а не на нещо, което някой чиновник от Министерството на образованието реши”.

След приемането на промяната в закона в парламента депутати от Синята коалиция и родители поискаха президентско вето върху спорния текст, който задължава четиригодишните да ходят на предучилищна подготовка.

„Решението трябва да е доброволно и да е на родителите. Правото на избор трябва да е на семейството, а не на държавата”, заяви Мартин Димитров, с чието мнение се съгласиха и родителите.

Депутатите решиха още, че училищното образование е задължително до 16 г. Тръгването на училище ще става от учебната година, в която детето навършва 7 г. Родителят може да прецени и детето са започне учебни занятие и 6 г.