На извънредно среднощно заседание депутатите обсъждат бюджета на държавното обществено осигуряване. Страстите се разгорещиха на десетия час от заседанието. Споровете между управляващи и опозиция се задълбочиха до толкова, че от БСП оспориха дори заглавието на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.

Параметрите предвиждат догодина минималната работна заплата да стане 560 лева. Вдига се и максималният осигурителен доход от 2600 на 3000 лева. Това е ябълката на раздора.

От юли догодина всички пенсии ще бъдат индексирани с 5,7 на сто, а таванът на пенсиите става 1200 лева.

Според управляващите това е най-добрият бюджет досега, а според опозицията той обрича хората на нищета.

Заседанието продължава повече от 12 часа.

След осем часа и половина без почивка, депутатите приеха окончателно бюджета за здраве за догодина. През 2019 г. НЗОК ще разполага с 4,3 млрд. лева или близо половин милиард повече отколкото през тази година.

„Убеден  съм,че времето на безвремието в българското здравеопазване приключи”, каза здравният министър Кирил Ананиев. Депутатите ще продължат работа с второ четене на бюджета на държавното обществено осигуряване.

По-рано днес те одобриха закриването на Фонда за лечение на деца. Функциите му ще поеме Националната здравноосигурителна каса.

През нова мега агенция ще минава откриването на болници и дейности. В нея ще се влеят и Медицинският одит, както и Агенцията за трансплантации.

Управляващи и опозиция спорят както за това достатъчни ли са парите за здраве, така и дали се контролират добре.

От БСП обявиха, че дават на Конституционния съд бюджета на Здравната каса. Причината – с преходни и заколючителни разпоредби се правят промени в 18 други закона, които нямат нищо общо със здравето, като Изборния кодкес например.

При дискусиите в зала на преден план излезе въпросът с лечението на неосигурените и факта, че интензивните отделения на болниците се превръщат в лечебни центрове за неосигурени.

За поредна година в пленарната зала се чуха искания да отпаднат лимитите за болниците, за да не се налага на директорите да се чудят какво да правят със 101-я болен. Предложението дойде от ДПС, но бе отхвърлено от мнозинството.

Опозицията се обяви и против закриването на Фонда за лечение на деца. Структурата трябва да спре да работи до 3 месеца. Здравният министър от своя страна беше категоричен, че специалистите ще останат на работа в Здравната каса, която поема функциите на фонда.

Сблъсък имаше и заради това, че през този закон се променят текстове в Изборния кодекс, Закона за обществените поръчки и за доходите на физическите лица.