Пациентските организации се обявиха против готвените промени в ръководството на здравната каса. Депутати от БСП предложиха да се премахне Надзорният съвет на касата и да се върне събранието на представителите, което да избира управителен съвет и директор. Идеята е държавата да има най-много представители в новия орган на управление.

В проекта за промени на Закона за здравното осигуряване, който бе одобрен на първо четене от парламентарната здравна комисия, е предвидено събранието на представителите да включва 25 души, в него да участва директорът на Агенцията по приходите, 12 от членовете да се определят от министерския съвет, четирима да са представители на работещите в системата, по трима от страна на работодателите и общините, и само по един човек от пациентските организации и сдруженията на хора с увреждания.

Според пациентите това реално ще превърне касата от независима в държавна институция и ще изключи обществото от взимането на решения. „Това на практика означава, че държавата ще има пълно мнозинство във всички органи на управление на здравната каса, и всички решения ще се взимат предимно с политически директиви, а не водени от интересите на гражданите”, убеден е д-р Станимир Хасърджиев от пациентската организация.