Депутатът от БСП Иван Иванов, назначен за няколко часа на поста зам.-министър на вътрешните работи, твърди, че никога не е получавал заплата от групировката СИК, която дори не е плащала социалните му осигуровки.

„Току-що постъпил в Софийския университет нямах представа с какво се занимават тези хора. Всяка организация, дори да се занимава с незаконни дейности, има и своята законна част. Нито заплащане получих, нито осигуровки са ми плащани”, обясни депутатът Иванов в предаването „Нека говорят” по bTV.

Ангажиментът му като управител на шуменския клон на силовата групировка СИК през 1995 г., за който съобщиха редица медии веднага след съобщението за назначаването му вечерта на 19 юни стана причина за спешното му оттегляне около три часа по-късно.

Той отново подчерта, че тезата, че е бил част от изпълнителната власт, е несъстоятелна, защото назначаването влиза в сила с встъпването в длъжност, което в неговия случай не се е състояло. Казусът беше внесен за тълкуване в Конституционния съд, който се произнесе единодушно, че в случая не е имало несъвместимост на две длъжности.

Иванов дори не е виждал заповедта за назначаването си. Възнамерява обаче да вземе копие от нея и да го запази за спомен.

 

Принципното съгласие

 

Иванов обясни, че е разбрал за назначението си от медиите. „Изрично мое съгласие не е имало, предстояха такива разговори”, посочи той и допълни, че „от издаването на заповедта до встъпването в длъжност минава доста време”.

„Бях дал принципно съгласието си за участие в изпълнителната власт”, коментира депутатът. На въпрос дали е „универсален боец” и би се съгласил с поста на зам.-министър в ресор като земеделието, например, Иванов отговори, че човек трябва най-напред да се чувства сигурен в „знанията и експертизата си”. „Знаете каква е структурата на ръководството на Българската социалистическа партия. Това са предложения на ръководството на партията”, подчерта Иван Иванов.
„Отговорностите в партията предполагат поемане на отговорност и рискове”, обясни депутатът от левицата.

Близостта си с лидера Сергей Станишев Иванов определи като „подобна на всеки друг местен лидер на БСП”. Той обаче призна, че председателят на левицата е бил гост на сватбата на брат му Недко. „Не виждам нищо лошо. Аз самият обаче не можах да присъствам, за съжаление”, допълни Иванов, уточнявайки, че е бил болен от шарка.

Интерпретацията в медиите

Иван Иванов твърди, че сам е поискал назначаването му да бъде отменено, защото било неприемливо заради „доста нагнетено обществено напрежение” към онзи момент. Новината за неговото назначаване беше определена като поредния кадрови гаф на кабинета „Орешарски” след назначаването на Делян Пеевски за председател на ДАНС само няколко дни по-рано.

„Тогава казах на Йовчев, че за авторитета на министерството и на партията не е добре да се правят такива спекулации и практически аз отказах”, обясни Иванов.

Според изявлението на силовия министър във вечерта на назначаването и уволнението на зам.-министъра самият Йовчев е поискал той оставката му от поста.

Черният пиар на ГЕРБ

Депутатът от БСП вижда зад своя случай „политиката на черен пиар на предишното управление”. Той дори направи паралел между „кампанията” срещу себе си и обвинението срещу лекарите от Горна Оряховица, което бившият вътрешен министър отправи от парламентарната трибуна през 2010 г.

„Един от бившите ми работодатели хипотетично е бил и самият бивш премиер. Ще се види неговото участие във фирми с имена от ъндърграунда. В търговските регистри излизат съдружията на едни хора с други хора”, коментира Иван Иванов.

Той твърди, че възникналият казус с неговото назначаване е било удар по институцията МВР и по партията БСП.
„Опонентите от ГЕРБ го направиха – това е тяхната политика да се делегитимират институциите. Да се делегитимира институцията МВР, после институцията Народно събрание”, обясни депутатът.

Семейството

Иван Иванов сподели, че най-тежко случаят е повлиял не семейството му. „Имам син на 5 години и син на 8 години. Трябваше непрекъснато да им обяснявам, че това е лъжа и фалшификация”, обясни депутатът.

Иванов призна, че самият той е пропушил отново, след като отказал цигарите девет години по-рано. Заради случая баща му получил инсулт.

Загубите и печалбите

Иван Иванов обясни, че от една страна съжалява, че не е станал зам.-министър, но от друга – не. „МВР изпитва сериозни проблеми, особено с бежанците. Предполагам, че министър Йовчев си е избрал най-добрия екип, отчетите му дават задоволителна информация”, обясни депутатът.