„Не е обсъждано, не се обсъжда и не се предвижда да се обсъжда изпращането на каквато и да била жива сила, свързана с военните действия в Украйна. Не става дума за лекари и медицински сестри, а става дума за обучение на украински лекари и украински медицински сестри в България като част от нашата помощ за Украйна“.
Това каза премиерът Николай Денков от парламентарната трибуна ден след визитата на украинския президент Володимир Зеленски.
„Няма да бъде изпратено нищо, което нарушава възможността да защитаваме нашата държава съгласно изискванията от военна и военно-техническа гледна точка“, посочи Денков.
„Всичко, което се подготвя за предоставяне като втори и трети пакет военна помощ за Украйна, се подготвя съвместно с въоръжените сили на България. Първо се прави преглед от това какво е необходимо за боеспособността на Българската армия. Второ, каква част от амунициите са с изтичащ срок на годност, така че да няма нужда да заплащаме за утилизирането на тези боеприпаси, например, и тези боеприпаси да могат да бъдат изпратени преди да изтече техният срок на годност“, добави Николай Денков.
„Ако трябва да сумирам от какво зависи вероятността за приемане на страната ни в Шенген, тя се състои от три елемента“, заяви Денков.
„Първото е законодателството, което трябва да бъде прието в НС и законопроектите, които са в дневния ред и законодателната програма да бъдат приети с максимално добро качество и максимално бързо. Вторият елемент е охраната по границите и затова трябва да се продължат инициативите, някои започнати от служебното правителство. Третата част е свързана с убеждаване на нашите европейски партньори, че ние сме си свършили работата, което изисква активна външнополитическа дейност“, посочи той.
„Ще направя всичко възможно през следващите месеци да покажем, че България е направила всичко, което зависи от нея, за да опазва границите на ЕС“, добави Денков.
Премиерът коментира и договора с турската компания „Боташ“ за доставка на газ.
„Има смущаващи елементи в този договор - дългият му срок, финансови неустойки, има елементи в този договор, за които трябва да бъдем внимателни. От друга страна, голяма част от информацията, която е търговска тайна, затова не мога да разкривам информация. Проверките в момента продължават“, каза той.
Денков уточни, че ще обсъдят темата с турската страна и ще търсят възможност за предоговаряне на нещата, които изглеждат по-притеснителни.
„Дълбоко убеден съм, че етеричните масла не са вредни поне по начина, по който бяха обсъдени. Розовото масло би трябвало да можем да продължим да го използваме както досега и трябва да използваме правилните аргументи, за да защитим неговото производство и използване“, коментира Денков.