Ден на отворените врати в Българската народна банка в събота. Свободен достъп за граждани в централната сграда на институцията ще има за времето от 10 до 17 часа.

Денят на отворените врати през настоящата година преминава под знака на 145-ата годишнина от основаването на БНБ.

Посетителите имат възможност да разгледат заседателната зала на Управителния съвет, в която са вземани едни от най-важните решения във финансовата и банковата история на страната, галерията с маслени портрети на управителите, кабинета на управителя, музейната сбирка на БНБ, оперативния салон за клиенти, както и да получат сувенирна банкнота със своя лик, изобразен върху нея.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Специален акцент тази година е подредената в паричния салон изложба, посветена на 145 години от основаването на БНБ, нейната история през годините и нейните сгради.

БНБ създадена на 25 януари 1879 г. с утвърждаването на устава й от руския императорски комисар в България княз Александър Дондуков-Корсаков. 

На 4 април 1879 г. за управляващ БНБ е назначен Лудвиг Карбоньор, служител от Министерството на финансите на Русия. На 1 юли 1879 г. той предава ръководството на банката на Георги Желязкович - българин от Свищов, завършил финансовото си образование в Париж.

Официално БНБ е открита на 23 май 1879 г., а на 6 юни същата година е извършена и първата банкова операция, при която държавата внася 8 687 043 франка, от които 2 000 000 франка са предназначени за капитал на самата БНБ.

С приемането на България в Европейския съюз на 1 януари 2007 г. БНБ става част от Европейската система на централните банки.