Тревожни изводи от доклад на Съвета за икономически анализи към Министерския съвет.
Демографските промени в България представляват сериозен риск за икономическия растеж и устойчивостта на социалните системи.
България е сред страните с най-неблагоприятна структура на населението и голям натиск върху работещите – в момента на практика 100 души издържат 60 в нетрудоспособна възраст. Очаква се този показател да се влошава.
Освен това страната ни е с висока смъртност и най-ниска продължителност на живот в Европа - средно малко над 74 години, при над 80 за Европейския съюз.
Всичко това пряко се отразява на размера на работната сила.
70-годишната Ани Тонева се занимава с билки и подправки от дълги години. Пенсионер е - но продължава да работи.
„Аз съм на 70. Карам кола, бера билки. Имам три деца и седем внука. И всичко лежи и чака някой да му подаде - не става. Трябва да се работи“, разказва Ани.
Макар че много пенсионери продължават да работят по финансови причини - тази практика донякъде помага на икономиката ни, казват експерти.
Според икономистът Стоян Панчев колкото по-малко стават трудещите се хора, толкова по-малко произвежда икономиката.
„Дългосрочната тенденция е за намаляване на броя на работещи, имаме застаряващо население, по-малко раждащи се, много хора напускат. От друга страна продуктивността на икономиката не успява да навакса този спад на населението“, обяснява той.
Така, дългосрочният ефект е спад в Брутния вътрешен продукт - от 2010 г. насам се губи около 1 процентен пункт от годишния ръст.
Това представлява около 45% от средния годишен темп на растеж на БВП за периода 2010-2021 г. Отрицателният ефект се дължи главно на емиграцията и промените в структурата на населението.
Сред решенията са цялостна политика за стимулиране на раждаемостта, подобряване на здравеопазването, както и стъпки, с които емиграцията на българи, предимно в трудоспособна възраст, да се намали.
„Има много неща, за които отговаря социалната политика и отчасти обществото. Всички тези могат да имат ефект и върху увеличаването, и върху намаляването на раждаемостта“, казва още Стоян Панчев.
Анализът отчита, че трябва да се работи и върху увеличаване на заетостта, повишаване на производителността, но и промяна в образователната система.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK