"Изборният процес приключи без сериозни инциденти. Успяхме да се справим със задачата да осигурим сигурността по време на изборите и да дадем възможност на гражданите спокойно да упражнят правото си на вот", каза на брифинг служебният вътрешен министър Иван Демерджиев.

"Притесненията ни се сбъднаха в две посоки. От една страна, стана ясно, че действително с връщането на хартиената бюлетина се увеличиха опитите да се манипулира вота. Противодействахме успешно на тези практики, като досъдебните производства при тези избори са два пъти повече спрямо предходните", каза Демерджиев.

"Второто притеснение, което споделихме, когато кампанията започна, беше, че често в списъците се включват лица, познати на полицията, като такива, които се занимават с практики по купуване на гласове. И на тези избори имаше такава тенденция", допълни той.

Демерджиев отправи апел към партиите внимателно и прецизно да проверяват хората, които включват в списъците, защото в противен случай остава впечатлението, че се включват хора, за да получат имунитет и да извършват тази дейност безпроблемно.

Вътрешният министър обясни, че при корпоративния вот, за разлика от директното купуване на гласове, много по-трудно се установява наличието на престъпление.

"Има образувани производства и проверки. Основните сигнали по линия на корпоративния вот касаят политическа партия ГЕРБ. Ще обобщим и представим тези случаи", каза Демерджиев.

Какво свърши МВР?

Още преди стартирането на предизборната кампания са предприети редица специализирани полицейски операции, които са стотици. Образувани са 143 досъдебни производства, което е почти 90% повече от предходните избори.

Над 800 явни сигнала са отработили органите на МВР и около 500 оперативни. Направени са около 2100 предупредителни протокола, което се доближава до цифрата на предходните избори.

От тези 143 досъдебни производства около 30 са бързите. Отделно задържаните лица по тях са 126 в сравнени с 90 на предходните избори.

В рисковите секции не е допуснато масово купуване на гласове, казаха от МВР.

Бомбените заплахи в училищата

„Не позволихме на хибридните атаки в началото на миналата седмица, последвани от действия предимно на непълнолетни лица на наша територия, да повлияят на изборния ден и на избирателната активност“, каза още Демерджиев.

„В началото на следващата седмица, дори и да има бомбени заплахи, няма да се стига до затварянето на училища или други обществени сгради. Новият протокол, който приехме, предполага съвсем друг тип действия. Вярвам, че този проблем остана в миналото“, допълни той.