Делото за монопола при цифровизацията стигна до Европейския съд, като исковата молба е внесена на 9 август. Това става ясно от съобщение на съда, цитирано от „Медиапул”.

Европейската комисия ни съди за 3 нарушения на законодателството на ЕС. Едното е за ограничаване до 2 на броя на предприятията, които могат да получат радиочестотен спектър за наземно цифрово радиоразпръскване и разрешения да предоставят съответната електронна съобщителна услуга. Другото е за наложени на доставчиците на телевизионно съдържание ограничения за участието в процедури за възлагане на обществени поръчки за предоставяне на радиочестотен спектър. Третото нарушение е забрана на притежатели на радиочестотен спектър за наземно цифрово радиоразпръскване да строят електронни съобщителни мрежи за излъчване на радио- и телевизионни програми, е посочено в съобщението на съда.

Заплахата над страната ни е от санкция от 8448 евро на ден. Междувременно срокът за окончателното изключване на аналоговия сигнал беше удължен от 1 септември до 1 ноември.

Европейската комисия е установила, че България неправомерно е ограничила броя на мултиплексите, на които се качват цифровите канали. Потенциално тези предприятия са можели да бъдат 5, с което да се осигури конкуренция. В момента двете компании - "Тауърком" (впоследствие "НУРТС-България") и "Хану про", държат шестте мултиплекса.

Друго грубо нарушение на страната ни е, че допълнително ограничи условията на конкурсите, като забрани в тях да участват компании, чиито програми не се излъчват в България.

Европейската комисия счита за дискриминационна и забраната на притежатели на радиочестотен спектър за цифрово разпръскване да строят електронни съобщителни мрежи за излъчване на тв и радиопрограми.

Търговете за мултиплексите бяха проведени по време на тройната коалиция начело със Сергей Станишев, като правителството на Бойко Борисов не промени нещата. Едва след започването на наказателната процедура беше пуснат търг за седми мултиплекс, който беше спечелен от "Булсатком". Компанията обаче не може да изгради мрежата, защото Министерството на отбраната не е освободило честотите за това. Настоящото правителство мълчи какво смята да предприеме по случая.

Освен за цифровизацията страната ни е в наказателни процедури и за монопола на пазара на електроенергия и на газ.