Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан е на официално посещение в София. Той е на среща с външния ни министър и вицепремиер Мария Габриел.
Хакан Фидан заема поста министър на външните работи на Турция от юни 2023. За последните тринайсет години той оглавява Националната организация за разузнаване (MIT). Само в продължение на месец не е заемал този важен пост в турското разузнаване.
По време на срещата в МВнР двамата министри на външните работи са обсъдили важни енергийни, икономически и транспортни проекти, въпросите на сигурността и отбраната, както и ситуацията в Черноморския регион в контекста на войната в Украйна.
Мария Габриел беше категорична, че България ще продължи да подкрепя европейския път на Република Турция.
По думите на Хакан Фидан стокообменът между двете държави е над 7 милиарда долара, но Анкара се стреми той да нарасне до 10 милиарда долара.
По темата сигурност и отбрана Фидан беше категоричен, че България е надежден съсед и силен съюзник на Турция. Според Хакан Фидан „днес повече от всякога се нуждаем от разумни политики“. Сигурността и стабилността в черно море е ключова тема за София и Анкара.
Турският външен министър каза още, че „отдават огромно значение войната в Украйна да не доведе до засилване на напрежението в Черно море.
В Министерския съвет
Среща с Хакан Фидан проведе и министър-председателят Николай Денков. Двамата затвърдиха добрия политически диалог между двете държави.
Българският премиер и турският външен министър бяха категорични, че отличното сътрудничество трябва да продължи и в областта на сигурността и стабилността в региона. Общите действия в борбата с нелегалната миграция и ползотворните контакти между отговорните институции на двете страни са ключови не само за Югоизточна Европа, но и за цяла Европа.
В хода на срещата беше изтъкнато желанието и от двете страни за задълбочаване на връзките в сферите на търговията, транспорта, енергетиката, иновациите и културата между България и Турция.
Среща с Движението за права и свободи
Веднага след пристигането си в България обаче турският дипломат №1 посрещна в официалната резиденция на турското посолство депутата и бивш председател на ДПС Мустафа Карадайъ.
От снимки в профила на турското външно министерство се вижда обаче, че Хакан Фидан се е срещнал и с кандидатите за лидери на ДПС Делян Пеевски и Джевдет Чакъров. Двамата бяха посочени от Ахмед Доган като бъдещи съпредседатели на ДПС.
В рамките на деня Хакан Фидан проведе срещи и с представители на законодателната и изпълнителната власт в България, както и с главния мюфтия.
Срещата на "Дондуков" 2
Разширяването на транспортната, енергийна и дигитална свързаност между България и Турция ще допринесе за икономическото развитие, стабилността и сигурността не само на двете страни, но и на цяла Европа. Това заяви президентът Румен Радев на среща с министъра на външните работи на Република Турция. Хакан Фидан също определи като приоритет задълбочаването на свързаността между двете държави.
Президентът Румен Радев открои съвместната работа по време на служебното правителство за разширяване на капацитета на ГКПП „Капитан Андреево“ и сключения меморандум с Турция за втора жп линия Ямбол-Лесово-Елхово-Хамзабейли-Одрин.
Предвид промяната в глобалните вериги за доставки засилването на транспортните ни връзки и увеличаването на капацитета на пропускателните пунктове ще придаде нов импулс и перспектива на търговско-икономическото сътрудничество за целия регион на Централна и Югоизточна Европа, заяви Румен Радев.
Българският държавен глава оцени високо, че в разгара на енергийната криза в Европа Турция осигури навременен достъп на страната ни до турските терминали за втечнен газ, което не позволи България да изпитва затруднения при резервирането на слотове. Президентът акцентира и върху значимостта на предложения от България и насърчен от Европейската комисия проект „Solidarity ring“ за пренос на азерски газ към страните от Централна и Източна Европа, който открива възможности и за Турция в тази насока.
Партньорството в сферата на сигурността също беше обсъдено по време на срещата. Румен Радев и Хакан Фидан отбелязаха доброто сътрудничество между България и Турция за охрана на общата граница и противодействието на нелегалния трафик на хора. Обща беше позицията, че двете държави следва да засилят сътрудничеството си и за ограничаване на негативните последици от войната на Русия срещу Украйна за целия регион, но спирането на военните действия и установяването на траен мир е най-устойчивото решение.
С ГЕРБ
„Сигурността и стабилността в Европа и в Черноморския регион бяха централните теми на срещата ми с министъра на външните работи на Турция Хакан Фидан. Двамата разговаряхме в сградата на Народното събрание. С министър Фидан се обединихме около извода, че като партньорски страни в НАТО България и Турция ще продължим да си сътрудничим в гарантирането на стабилността в Черноморския регион в контекста на войната в Украйна. Обсъдихме и сътрудничеството между двете страни в борбата с незаконната миграция. Уверих министър Фидан, че България ще продължи да подкрепя европейския път на Турция. Подчертах пред министър Фидан, че България ще продължи да бъде пример за етническа и религиозна толерантност“, написа председателят на ГЕРБ Бойко Борисов след срещата си с външния министър на Турция.
Кой е Хакан и Фадан и защо е толкова близък на Ердоган?
55-годишният Фидан, чийто баща е кюрд, се превърна в едно от лицата на диалога между турци и кюрди. В ранните си години на управление Ердоган подхвана т.нар. кюрдско отваряне - опит за затваряне на раните между турците и кюрдите, който вървеше ръка за ръка с диалог с обявената в Турция и на Запад за терористична организация Кюрдска работническа партия (ПКК), чийто конфликт с държавата бе причинил смъртта на десетки хиляди. През 2009 г. участваше в преговорите с ПКК като специален представител на тогавашния премиер Ердоган.
Началото на мандата на Хакан Фидан беляза промяна в традиционните партньорства, например с повече взаимодействия с Иран по въпросите на сигурността. Независимо от това ролята на Фидан беше ключова в усилията за разведряване между Турция и Израел след трудното изминало десетилетие в отношенията им.
Ролята на Хакан Фидан изглежда, според анализатори, като свързващо звено. Анкара беше посредник на разговори между шефовете на службите на САЩ и Русия миналата година, след месеци от военните действия в Украйна.
Кариера на военен, разузнавач и дипломат
Роденият в Анкара Фидан завършва военно училище, по-късно - и мениджмънт и политология в Мериленд, става доктор по международни отношения в "Билкент", където и преподава.
Кариерата му в публичната администрация започва директно от ръководството на агенцията за международно сътрудничество TIKA. След това става заместник-секретар и специален пратеник на премиера.
Три години по-късно, през 2010 г., застава начело на MIT. Той идва с известен разузнавателен опит на тази позиция, защото служи в командването за разузнаване и операции към Силите за бързо реагиране на НАТО в Германия между 1986 и 2001 г.