Предупреждение от лекари заради опасна мода сред децата.
Предизвикателство в TikTok ги насърчава да поглъщат големи количества парацетамол, което е изключително вредно, а понякога и животозастращаващо.

Междувременнно в болницата в Пазарджик е било лекувано 13-годишно дете след свръхприем на медикамента. То е било прието миналата седмица. Момичето е спасено и изписано.

Засега няма яснота дали случаят в свързан с опасното предизвикателство в TikTok, в което деца се предизвикват да изпият голямо количество от медикамента.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

От болницата предупреждават родителите да съхраняват лекарствата на недостъпни за децата места и както и да внимават какво гледат и следват децата им в социалните мрежи.

Във Второ педиатрично отделение общо 6 деца до 16-годишна възраст са лекувани от началото на годината след различни отравяния с медикаменти, енергийни напитки, алкохол, вейп и прах за пране.

В болници и на системи. Десетки са клиповете в интернет на пострадали деца в чужбина след употреба на парацетамол.

Опасната мода е част от предизвикателство в социалните мрежи - колко от лекарството може да се приеме наведнъж. А последствията от прекомерен прием са огромни, посочват експерти.

„Особеното при интоксикацията с парацетамол са симптомите. В първите до 24 часа симптомите са изключително неспецифични – гадене, повръщане. Критичен е моментът след 72 часа, където имаме наличие на тежко чернодробно увреждане – чернодробна недостатъчност. Може да се стигне до чернодробна трансплантация“, коментира доц. Деница Стефанова, преподавател по токсикология в Медицинския университет.

Клипове с употреба на парацетамол или други лекарства стават все по-популярни сред тийнейджърите. Затова е важно родителите да говорят с децата си.

„Децата имат нужда от силната фигура, да виждат дали самите техни родители колко време прекарват в социалните мрежи и как реагират на тези предизвикателства“, посочва психологът проф. Маргарита Бакрачева.

Важно е и подрастващите да комуникират помежду си.

„Всички, които по някакъв начин са били свидетели, пострадали, тъй като техният глас най-може да бъде чут. Юношите като цяло знаят, че някои неща са опасни, но идеята е, че това няма да се случи на мен. Това е характериситика на възрастта“, казва още проф. Бакрачева.

От здравното министерство уточниха, че към момента няма постъпили сигнали за пострадали деца от опасното предизвикателство у нас.

Въпреки това още миналата седмица излязоха с предупреждение, че употребата на лекарства, дори и такива, за които няма нужда от рецепта, се извършва само при наличие на симптоми. 

Как да възпитаваме децата си така, че да не се поддават на опасни влияния - коментира психологът Детелина Стаменова. Какво каза тя - чуйте във видеото.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK