Отпадането на учениците от образователната система – това е проблем, който bTV следи от години.

Въпреки усилията на държавата, все още хиляди деца са извън класната стая. Ето и конкретен пример: 3431 ученици са посещавали различни училища през първия срок, но са отпаднали през втория.

На този фон над 62 000 са децата са върнати в училище и задържани в класната стая през последните седем години, откакто действа Механизмът за съвместна работа на институциите.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В сливенското село Сотиря учат над 300 деца. Миналата година от училище са отпаднали 84. Причината – масово родителите заминават на работа в Италия.

„Винаги сме казвали – записвайте ги там, където ги водите с вас, не е важно да са при нас, важно е да ходят на училище. Ние работим в тази посока непрекъснато – ежедневно и ежеминутно“, обяснява Женя Георгиева, директор на ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ в село Сотиря.

Учителите полагат усилия, за да върнат в клас поне близо 40% от отпадналите ученици.
„Това е дейност, която за да е успешна трябва да се развива непрекъснато, през цялата учебна година, а ние имаме изключително тесен контакт с родителите“, категорична е Мария Хаджистойчева, зам.-директор на ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ в село Сотиря.

В началото на декември Министерството на образованието и науката търсеше над 9000 деца, които не ходят на училище или на детска градина. За мащабите на проблема bTV разказа в „bTV Репортерите“.

От седем години у нас действа Механизмът за съвместна работа на институциите. В групите за обхват участват полиция, социални служби, учители, медиатори и представители на общината.

„Последната година, по данни на ЕС, България вече показва по-малък дял на отпадналите деца. Но ЕС следи 18-24 годишните. Така че това, което механизмът прави сега, ще го видим след няколко години“, обяснява Петя Георгиева от Инситута за пазарна икономика (ИПИ).

Сред най-честите причини за отпадане  от училище са миграция в страната или чужбина, ранен брак, грижа за член на семейството, детски труд, липса на дрехи и обувки и дискриминация.

„Почти до Коледа и Нова година постоянно има деца, които да записваме. По- тъжното е, че голяма част от тези деца отпадат през януари, февруари и март и до края на учебната година. Това е един кръговрат, с който трудно можем да се справим, но полагаме усилия“, обяснява Мария Хаджистойчева от училището в село Сотиря.

Колко деца и младежи не са в класната стая този срок и защо – това ще стане ясно след обходите тези седмици.

По темата работиха Николета Хаджийска и Дани Атанасова.