Над западните и централни райони на страната облачността ще се увеличи като още преди обяд на места вече ще има превалявания.

До полунощ валежите ще се усилят, на много места в западната половина от страната ще са интензивни, придружени от гръмотевици. Ще има и градушки, информират синоптиците.

До този момент, очакваните водни бедствия се разминаха. Порои и интензивни валежи имаше в София област, Враца, Монтана и Плевен. Градоносни облаци са разбивани в Пазарджишко и в Пловдивско.

Синоптиците предупреждават, че рискът от наводнения остава в сила и утре.

Причината са проливните валежи, от които се очаква нивото на реките да се покачи. Най-внимателни трябва да са хората, които живеят по поречието на Искър, Осъм и Янтра.

През нощта срещу сряда и в Източна България ще се развие купесто-дъждовна облачност, на отделни места ще има валежи и гръмотевици. Максималните температури в Западна България ще са между 25° и 30°, а в Източна ще са 30-34°.

В сряда в цялата страна ще се развива мощна купесто-дъждовна облачност, ще има валежи с гръмотевични бури и градушки. Максималните температури ще бъдат от 25° до 30° в западната половина от страната, до 32-34° на места в източната.

Оранжев код в 6 области в Северозападна България обяви за 22 юли Националният институт по метеорология и хидрология. Оранжевият код за опасно време беше в сила за областите Враца, Плевен, София област, Пазарджик, Ловеч и Габрово.

От екоминистерството информираха, че средните количества на очакваните валежи днес ще са между 15 и 30 л/кв.м. В отделни райони и до 40-60л/кв.м. За сряда очакваните количества са между 10-20 и 30-40 л/кв.м.

На 23 и 24 юли в резултат на очаквани дъждове с по-голяма интензивност и действията на нарушители на речния отток се очакват по-сериозни повишения на нивата в поречията на Искър, Вит, Струма и Места.

Превантивни мерки в София

Кметът на София Йорданка Фандъкова е поискала да се предприемат превантивни мерки заради очакванията за бури. Тя е възложила на районните кметове да бъде осигурено постоянно наблюдение на водните обекти, реки, язовири и критични участъци в града. Вече са извършени проверка и почистване на дъждоприемни шахти от екипи на Столична община, "Софийска вода" и "ВиК". Екипите на всички експлоатационни дружества са мобилизирани.

От Столична община напомнят на гражданите да бъдат внимателни и по възможност да изчакат при буря в закрити помещения. От съображения за сигурност се препоръчва да се избягва престоят на открито или под козирки, тераси, както и под дървета или електропреносната мрежа и стълбове с високо напрежение.

Гражданите да се въздържат да пътуват в часовете между 11.00 и 13.00 ч., когато се очаква усилване на валежите, за да не попаднат в затруднения в трафика при обилен дъжд, съветват още от общината.

Правила за поведение при бури

МВР припомня основните правила за безопасно поведение при обилни валежи и гръмотевични бури. Специалистите съветват, ако сте вкъщи или на работното място, да изключите от мрежата всички електрически уреди. Затворете вратите и прозорците. Стойте далеч от чешми, балкони, прозорци.

Ако се намирате сред природата по време на гръмотевична буря, постарайте се да застанете далеч от високи дървета и самотно стърчащи канари. Ако наблизо има сух предмет, седнете върху него.

Ако сте на открито, не лягайте и не докосвайте земята с ръце. Клекнете, като плътно прилепите нозе. Наведете главата си надолу и притиснете колене до гърдите си. Със скръстени ръце обхванете глезените на краката. Дръжте се на разстояние от съседа си.

Ако сте на колело, слезте от него. Не се хващайте и не дръжте метални предмети, те привличат гръмотевиците. Отдалечете се от електропроводите за високо напрежение. Стойте настрани от метални конструкции, огради, парапети и други метални заграждения.

Сред природата подходящи места за подслоняване са пещерите. Застанете най-малко на 3 метра навътре от входа и се старайте да има поне метър свободно пространство от двете ви страни. Не се подслонявайте близо или под надвиснали скални маси.

Ако бурята ви изненада в река, езеро или басейн незабавно излезте от водата и се отдалечете. В случай че сте с лодка или сърф в морето бързо тръгнете към брега.

При възникване на наводнение незабавно да бъде подаден сигнал на тел. 112. На оператора трябва да съобщим име, адрес и друга информация свързана с бедствието. Ако не разполагаме с телефон, трябва да предупредим за опасността в общината или в кметството на най-близкото населено място, както и да уведомим нашите близки, съседи и колеги.

Очакваме вашите снимки и видео материали от метеорологичната обстановка в страната в рубриката "Аз, репортерът"!