Държавата ще купува централизирано ток за обществения сектор, заяви финансовият министър на блиц контрола в парламента. Управляващите отново защитиха тезата си, че Агенцията за държавна финансова инспекция ще проверява общините, ако настояват за допълнителни компенсации заради скъпия ток.

Идеята на централизираното купуване е да има предвидимост за година или две години  на цените, аргументира се Асен василев.

„От една страна ще направи пазара по-свободен, а от  друга няма да превръща един директор на училище например в търговец не електроенергия“, каза Асен Василев.

Всички обществени институции ще получат този месец компенсациите си за януари и февруари от до 250 лв. за мегаватчас. Ако имат нужда от още средства, общините ще трябва да докажат, че харчат прозрачно бюджетите си. 

„Учудващо за нас обаче е, че още нямаме общини да са дошли с директни искания, не знам дали се притесняват от нещо друго. Надявам се, че не, вратите ни са отворени за тях“, заяви премиерът Кирил Петков.


Преди това от ГЕРБ-СДС по традиция поискаха в дневния ред да влезе темата за компенсациите за тока от болници до детски градини.

„Ще припомня, че правителството на Борисов по признание на вицепремиера Бъчварова, прекрати проекта „Белене“ и сега не ни говорете защо няма ток и защо е скъп токът. Това лицемерие, колеги, бивши министри и зам.-министри от правителството на ГЕРБ, смирете се, замълчете и слушайте управляващите какво предлагат. Поведението ви е лицемерно, колеги“, каза Георги Свиленски от БСП.

"Господин Свиленски, вие обещахте светло бъдеще на българските граждани, а за съжаление днешното бъдеще и ежедневие е тъмно, студено и по-скъпо“, отбеляза Александър Иванов, ГЕРБ-СДС.

По-късно финансовия министър обясни забавянето на компенсациите с очакванета на зелена светлина за тях от Брюксел.