Държавата прави пореден опит да реши проблема с бавното правосъдие. Законодателни промени и преоборудване на съдилищата - това са част от мерките, с които Висшият съдебен съвет ще направи опит да навакса забавянето на делата.

МВР, ДАНС, прокуратурата, правосъдното министерство и Висшият съдебен съвет са изготвили план, според който първо трябва да променят някои от текстовете в Наказателно -процесуалния кодекс, а след това да отстранят проблема с лошото разследване. За целта ще се създаде специален фонд, който ще финансира обучението на полицаи и магистрати. Докато не се реши проблемът, хората ще продължават да не вярват на съдебната система и да търсят правосъдие в Страсбург.

92-годишният Саид Мутишев от благоевградското село Българчево от 40 години води дела, за да си върне бащините земи. Осъдил е държавата в Страсбург за рекордните 1 милион лева, но не е получил парите.

Саид твърди, че ще води съдебните си войни докато е жив. Като него са десетки хиляди българи, които търсят справедливост в Страсбург заради забавено правосъдие. През 2013 г. жалбите са намалели с 1/3.

От съда сочат лошото разследване като причина за бавно правосъдие, но правят уговорката, че става дума за тежките дела срещу корупцията и мафията. Непрестанните болнични също са сериозен проблем.

След обиколки из страната и разговори с магистрати и полицаи, от Висшия съдебен съвет са създали екшън план с 20 мерки, които да решат проблема. Като начало са монтирали системи за видеоконферентни връзки във всички съдилища, за да не се губи време при разпит на важни свидетели. Висшите магистрати ще поискат и законодателни промени за облекчаване на тежките съдебни процедури, които също са причина за безкрайно отлагане на дела.

Междувременно 2 българки, станали жертва на изнасилване тази година, са обезщетени за забавено правосъдие с по 10 000 лева. Делата срещу извършителите са продължили повече от 15 години, прекратени са по давност, а престъпниците изобщо не са отишли в затвора.